Apple sa momentálne nenachádza v najlepšej situácií. Problémy s predajom iPhonov pretrvávajú a akcie klesajú. Najnovšie správy o predaji MacBookov taktiež nie sú práve povzbudivé. Hoci predaje Macu klesajú. V skutočnosti je na tom jablková spoločnosť veľmi dobre.

Predajú Macu klesajú, Apple nie je ale jediný výrobca s týmto problémom

V číslach to vyzerá asi tak, že v porovnaní s posledných, štvrtým kvartálom roka 2017 bolo na tom Apple v rovnakom období v roku 2018 o čosi hrošie. Medziročný pokles predajov hovorí o čísle 3,8%. Nie je to najviac ale ani najmenej. Rozdiel v reálnom počte predaných zariadení je až 192 tisíc počítačov. Pokiaľ každé stojí približne 1500€, bavíme sa o strate na predaji možno aj vyššej ako 250 000 miliónov eur. Apple nastavil cenovky vysoko, takže by si mnohí mohli objektívne myslieť, že zhoršené predaje súvisia s týmto krokom. Nie je to ale celkom pravda.

Problémom je skôr všeobecný úpadok predaja počítačov. Nevieme či je to tým, že smartfóny ich v značnej miere nahrádzajú alebo tým, že v dnešnej dobe netreba meniť počítač každé 2-3 roky. Pokojne vydrží aj 5-6 rokov bez nutnosti výmeny (špeciálne MacBooky od Apple). Predaje Macu klesajú dlhodobo, nie je to teda novinka. Všeobecný prepad predaja počítačov je tu stále. Medziročne klesol o 4,3%. Oproti iným spoločnostiam je teda na tom Apple ešte celkom dobre. Vlastne veľmi dobre. Lepšie je na tom už iba spoločnosť Dell a Lenovo. V prípade prvého menovaného nebol zaznamenaný mínus. Predaje sa zvýšili o 1,4%. Lenovo je ale niekde inde. Tam sa bavíme o náraste až 5,9%!

Predaje Macu klesajú - ide o dlhodobý trend. - svetapple.sk
Predaje Macu klesajú – ide o dlhodobý trend. – svetapple.sk

Všetci ostatní výrobcovia ale rátajú predaje v strate. Apple ju má najnižšiu. Tesne nad ním so stratou 4,4% je spoločnosť HP. Najhoršie si medziročne predaje pokazila spoločnosť Acer, ktorá stratila neskutočných 18,3%! Predaje Macu klesajú teda minimálne avšak ide o situáciu, ktorú treba zmeniť. Okrem iného treba podotknúť aj fakt, že ceny zariadení stále rastu. To, že Apple predalo menej počítačov ešte nutne nemusí znamenať, že stratilo obrovskú sumu peňazí, pretože pri počte predaných kusov sa v pozitívnom slova zmysle (samozrejme pre spoločnosť) môže výrazné zdražovanie prejaviť.

Predaje Macu klesajú - ide o dlhodobý trend. - svetapple.sk
Predaje Macu klesajú – ide o dlhodobý trend. – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac

Prečítajte si tiež  Pozrite si video efekty použité v Game of Thrones!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here