V rámci recenzii sme boli veľakrát konfrontovaní s informáciou, že pri výbere nového Macu máme dbať na veľkosť SSD a takisto operačnej pamäte RAM. Nový čip M1 je síce extrémne rýchly, no upgrade jednotlivých komponentov nie je možný, respektíve nemal by byť.

Túto teóriu sa teraz podarilo vyvrátiť niekoľkým čínskym technikom, ktorí v rámci údržby počítača rozobrali procesor M1 a podarilo sa im rozšíriť operačnú pamäť RAM. Takisto vo svojich poznatkoch popísali, že v blízkosti sa nachádza aj modul pre SSD, ktorý je taktiež možné vymeniť. Počítač mal upgradovanú pamäť z 256GB na 1TB!

- Reklama -

Extrémne náročná robota

No a hoci to znie celé veľmi dobre, dopredu sa radšej netešte. Bližšie objasnenie celej situácie vysvetľuje, že aj keď mohol byť tento pokus úspešný a počítač vo finále funkčný, v skutočnosti tu existuje pomerne veľké riziko zlyhania. Komponenty sú napevno napájkované na svoje miesto, kvôli čomu ich je veľmi ťažké od seba oddeliť.

Ak sa stane pri celom procese čo i len najmenšia chyba, môže to spôsobiť trvalé poškodenie počítača. Namiesto rozšírenia RAM z 8GB na 16GB teda prídete o celý hardvér a možno aj dáta. To určite nechcete.

Pokiaľ si plánujete kúpiť nový Mac, dobre si rozmyslite, či potrebujete menšiu alebo väčšiu operačnú pamäť a takisto celkové úložisko. Na strane druhej ale dodávame, že aj základné verzie pracujú prekvapivo dobre a ak si ich vyskúšate, zrejme budete veľmi milo prekvapení.

Napíšte nám do komentára, či ste si niekedy vymenili komponenty na svojich počítačoch Mac a ak ste si to robili sami, aké náročné to asi bolo. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.