Štúdium v dnešnej dobe uľahčujú rôzne technologické pomôcky ako napríklad MacBook, iPhone či iPad. Na jednej strane nám môžu pomôcť spravodlivo, no na strane druhej aj pomerne nespravodlivo, minimálne voči ostatným. Na amerických vysokých školách, na ktorých sa študuje právo, si asi MacBook Pro s Touch Barom príliš neužiješ. Jeho používanie je počas novoročných povinných skúšok, ktoré sa nazývajú BAR, zakázané!

Bez Touch Baru

O tom, aká je technológia OLED pásika super a ako veľmi sa nám páči, sme ťa informovali už niekoľkokrát. Áno, sme z nej nadšení, pretože uľahčuje život miliónom používateľom po celom svete. Je jednoduchá a hlavne veľmi praktická. V USA, respektíve na amerických právnických školách, musia študenti každý jeden rok absolvovať dôležité a veľmi náročné skúšky, ktoré nazývajú BAR. Na skúšky ide v podstate každý, kto doštudoval nejaký právny odbor a právu sa chce venovať aj naďalej v živote.

- Reklama -

Na túto skúšku sa používajú počítače. Je veľmi náročná a dlhá, no zároveň je asi najdôležitejšia. Daný test ponúkne spoločnosť ExamSoft. Funguje to asi tak, že študent do svojho počítača nainštaluje špeciálny program, ktorý jeho počítač “nabootuje” do režimu, v ktorom môže pracovať s testom. Nič nejde ale celkom hladko a tento rok sa objavili nepríjemné problémy, za ktorými stojí práve nový MacBook Pro s Touch Barom (2016).

Problém je práve s OLED pásikom, ktorý nahradil “F”-kové klávesy tvojho MacBooku. Ten je vraj veľmi ľahko využiteľný k možnému podvádzaniu. Problém odhalila práve spoločnosť ExamSoft a samozrejme naň aj upozornila. Školy teda nemajú na výber a musia vymyslieť riešenie, pre tých, ktorí používajú práve túto jablkovú novinku.

Napríklad v takej Severnej Karolíne to neberú až tak vážne a študenti môžu normálne počítač počas skúšok používať s tým, že Touch Bar počas skúšok vypnú cez nastavenia. Ak ale budeš chcieť robiť skúšky v Kalifornií, budeš si musieť vybaviť iný počítač, nakoľko s MacBookom Pro s TouchBarom neprejdeš.

Touch Bar - svetapple.sk

Aj keď sa okolo TouchBaru udialo veľké mediálne “haló”, spojené práve s používaním pri skúškach, reálne je veľmi otázne, ako by sa dal naozaj použiť. Inžnieri z ExamSoft tvrdia, že by sa dal napríklad zneužiť na naprogramovanie, ktoré by umožňovalo študentovi využívať ťaháky.

My si to ani nevieme predstaviť, bežný študent práva si asi len tak TouchBar nenaprogramuje a ak aj áno, takýchto ľudí bude sotva pár. Pravda je ale taká, že prevencia je v tomto prípade dôležitá, najmä ak si školy chcú udržať aspoň akú takú úroveň. ExamSoft sa ale sťažuje aj na iné technológie, ako len na Touch Bar.

Problém vraj môže byť aj taká predikcia textu. Určite si nevieš predstaviť, ako by sa dala využiť, no spoločnosť tvrdí, že by mohla napovedať pri písaní dôležitých esejí. Toto nám príde možno trošku prehnané, ale jeden nikdy nevie. Uvidíme, ako bude pokračovať testovanie “BAR” počas tohto roka a aké ďalšie problémy spoločnosť, ktorá dodáva softvér na toto testovanie ešte objaví.

Touch Bar - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here