Apple prestalo predávať iPod len pár dni dozadu. Navždy sme sa teda v obchodoch rozlúčili s modelom Nano a Shuffle, ktoré boli svojho času doslova legendárne a ľudia po nich išli asi tak, ako dnes idú po nových iPhonoch či iPadoch. Jednoduchý dizajn, veselé farby a perfektné ovládanie, to je všetko to, čo skrátka ľudia na tomto produkte milovali. Prečo nám však za nimi nemôže byť smutno?

Legendy

Ako iste vieš, išlo o rovnako kľúčový produkt, ako napríklad aj iPhone či iPad. V roku 2001 sa ukázalo, že predstavenie extrémne drahého MP3 prehrávača s možnosťou nahratia 1000 skladieb bolo fantastickým krokom. Následne však Apple pochopilo, že to asi nebude všetko stačiť a iPod má podstatne väčšie možnosti rozvoja.

- Reklama -

Prišli preto verzie ako Shuffle, Nano či Touch. Práve s prvými dvoma sme sa pár dní dozadu navždy rozlúčili. Vlastne sme už ani nepredpokladali, že sa ešte niekedy dočkáme novej generácie, pretože tie posledné boli predstavené veľmi dávno, Apple držalo ceny (minimálne modelu Nano) pomerne vysoko a nikto tento produkt nepotreboval.

V ponuke nakoniec zostal len iPod Touch, ktorý zlacnel a dostupný je stále v 6 farebných vyhotoveniach, no a v dvoch kapacitných verziách. Hovoríme o 32GB a 128GB.

iPod Touch - svetapple.sk

Boli dobré, ale už tu nemali miesto

Ako sme už vyššie naznačili, posledné roky sa už iPody Nano a ani Shuffle veľmi nepredávali. Netrdíme, že Apple nepredalo vôbec nič, no išlo o také minimum, že sa mu ich už neplatilo držať v ponuke. Je ale otázne, čo tento “nezáujem” vlastne spôsobilo.

Určite to bolo z veľkého percenta predstavenie iPhonu ešte v roku 2007, ktorý skĺbil hneď 3 produkty do jedného (internetový prehliadač, telefón a iPod), no Apple to možno preháňalo aj s cenovkou, minimálne pri modeli Nano, kde bola skrátka do dnešného dňa strašne vysoko nastavená. Minimálne keď sa pozrieme na fakt, že posledne bol tento produkt aktualizovaný v roku 2012 s predstavením iPhonu 5.

iPody ale nezanikli v svojej podstate, ale len vo fyzickej forme. iPod totižto máme v zariadení každý. Dnes už ho síce voláme ako Apple Music a Apple zarába na tejto stremovacej služby milióny, no stále môžeme hovoriť, že počiatočná myšlienka bolo počúvanie hudby a vývoj to dotiahol až sem.

Práve vďaka iPodu môžeme počúvať tak veľa pesničiek online za malý mesačný poplatok. Práve vďaka iPodu vzniklo nakupovanie hudby pomocou iTunes Store a práve iPod bol jeden z dôvodov, prečo bol iPhone taký slávny.

Bol to fantastický produkt, avšak dnes je už doba, do ktorej žiaľ nepatrí. To ale vôbec nevadí, to čo si tu odkrútil a to, čím dokázal ľudí potešiť si pamätáme a nikdy naň nezabudneme. Bol to jeden z najlepších a strategicky najvýhodnejších produktov Applu v časoch, kedy firma predávala len počítače. Uctime si jeho pamiatku, užívajme súčasné služby, ale nikdy nezabúdajme. iPod bol proste vstupom do hudobného sveta pre Apple.

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here