Každý z nás ho má vo svojom zariadení a počas celého dňa či noci ho zvykne využiť hneď niekoľkokrát. Ide o fotoaparát, bez ktorého by sme sa pravdepodobne už v modernej dobe nezaobišli, a tak ho ponúka každý výrobca. Napadlo vás však niekedy, ako vlastne tento fotoaparát funguje? No, pravdepodobne áno, no vysvetlenie nebolo nikdy tak jednoduché, ako v prípade posledného videa od Nokie. Takto funguje fotoaparát vo vašom smartfóne!

Ako to teda je

Svetlo prechádzajúce cez šošovku a následne cez slnečnú clonu po ktorej dopadá na čip s vysokým rozlíšením, ktorý na základe dopadajúceho svetla dokáže vygenerovať elektrický signál. Každý jeden pixel zaznamenáva množstvo dopadajúceho svetla a informáciu o farbe tohto svetla získa pomocou subpixelov a farebného filtra, ktorý svetlo rozdeľuje na farebné zložky. Ide o veľmi jednoduché vysvetlenie toho, ako vlastne fotoaparát vo vašom smartfóne funguje. V skutočnosti je to omnoho komplikovanejšie, no ide o naozaj peknú a jednoduchú 3D animáciu, v ktorej pochopíte, ako to vlastne je. Čo poviete, páči sa vám? 🙂

- Reklama -

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.