Na najnovší nebezpečný podvod, ktorý ohrozuje Slovákov, upozornila priamo Polícia SR prostredníctvom svojej Facebookovej stránky „Hoay a podvody„. Aj keď sú mnohí ľudia voči podobným záležitostiam imúnni, stačí drobná nepozornosť a narobia si problémy.

Podvodníci sú čoraz sofistikovanejší a sledujú aktuálne dianie doma i vo svete. Teraz vytvorili šikovný spôsob, ako sa dostať ku vašej karte bez toho, aby ste si to uvedomili.

Svoju úlohu v tomto podvode zohráva aj Ministerstvo financií slovenskej republiky, ktorému šéfuje bývalý slovenský premiér Igor Matovič. Nenechajte sa však nachytať, spomínané ministerstvo ani minister s tým nemajú nič spoločné.

Sofistikovaná metóda, na ktorú si treba dávať obrovský pozor 

No a ako to funguje? Prefíkane. Slovákom začali chodiť do SMS správ krátke pishingové texty s linkom, ktorý sa podobá práve na internetovú stránku Ministerstva financií SR.

Tu však treba zvýšiť pozornosť a všímať si detaily.

Podvodná správa
Polícia SR – Hoaxy a podvody (Facebook)

Týka sa to najmä spomínaného odkazu, ktorý sa vás snaží presmerovať na podvodnú stránku. Aj keď vyzerá dôveryhodne, už na prvý pohľad je asi jasné, že niečo nie je v poriadku.

Skutočná doména Ministerstva financií SR je totiž takáto „https://www.mfsr.sk/“. Nefigurujú v nej žiadne pomlčky, iné slová, písmená či prípona (napríklad .online a podobne).

Podvodná správa
Polícia SR – Hoaxy a podvody (Facebook)

Akonáhle kliknete na podvodný odkaz, útočníci sa snažia získať údaje z vašej karty, aby vám na ňu „mohli poslať peniaze“. Pravda je však taká, že akonáhle im tieto dáta dáte, rýchlo vám vybielia účet.

Podvodná správa
Polícia SR – Hoaxy a podvody (Facebook)

Za žiadnych okolností to teda nerobte a SMS správu radšej rovno vymažte. Rovnako na tento podvod upozornite aj svojich rodičov či starých rodičov. Práve títo ľudia sú pred podobnými praktikami najviac ohrození.

Čo je to pishing? 

V skratke je slovíčko pishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne pishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vypnúť iMessage a prečo sa vám to môže hodiť? Tu je odpoveď
Môže ťa zaujímať
- Reklama -