Aktuálna vlna podvodov, ktorá sa snaží vylákať z ľudí ich ťažko zarobené peniaze, sa žiaľ nevyhýba ani Slovensku. Bratislavská polícia momentálne rieši prípad, kde sa podvodník zameral na zdanlivo lukratívne investície do zlata. Ľudí okráda o tisíce eur naozaj sofistikovaným spôsobom.

Jednou z obetí, je aj žena z Petržalky, ktorá uviedla, že sa cez zoznamovaciu aplikáciu dostala do kontaktu s mužom, ktorý jej predložil výhodnú investičnú príležitosť. Po vytvorení účtu na platforme, ktorú jej odporučil, žena investovala prvých 2 300 €. Neskôr jej bolo naznačené, že pre prístup k svojim prostriedkom potrebuje zaplatiť dodatočnú sumu 19 952 € ako daň. V tomto bode si uvedomila, že niečo nie je v poriadku a radšej sa rozhodla kontaktovať políciu. Urobila dobre.

Polícia v súvislosti s týmto prípadom dôrazne upozorňuje, že podvodníci, ktorí sú vyzbrojení počítačovými schopnosťami, majú talent presvedčiť svoje obete o legitímnosti ich ponúk bez toho, aby sa s nimi videli naživo. Všetko zvyčajne prebieha cez písanie si na komunikačných platformách, prípadne telefonáty. Žiaľ aj napriek pravidelnému upozorňovaniu na tento problém sa na Slovensku vyskytujú prípady, kedy ľudia na podobné ponuky naletia a stratia obrovské sumy peňazí.

Takto vás môžu okradnúť na internete o tisíce eur. Nenechajte sa nachytať 

anonymus
Unsplash / Ahmed Zayan

Aj preto je nevyhnutné byť na sociálnych sieťach mimoriadne ostražitý a vyvarovať sa akéhokoľvek posielania peňazí neznámym osobám, s ktorými ste nadviazali kontakt napríklad na zoznamovacej aplikácii.

Útočníci sa veľakrát vydávajú za vojakov, pilotov, lekárov, pracovníkov na ropných plošinách a podobne, pričom ich obeťami sú najčastejšie staršie ženy v dôchodkovom veku. Nie je to, ale pravidlo.

Slovenská polícia v tejto súvislosti apeluje na všetkých občanov, aby akékoľvek podozrivé ponuky ihneď hlásili a pod žiadnymi okolnosťami nevykonávali finančné transakcie bez dôkladného preverenia ich pravosti.

Rovnako treba zdôrazniť, že najlepší spôsob, ako takýmto podvodom predísť je o nich informovať svojich blízkych, najmä tých vo vyššom veku, ktorí nemajú s používaním internetu toľko skúseností. V zásade však na sociálnych sieťach platí jedno zlaté pravidlo. Ak niečo vyzerá až moc dobre na to, aby to bola pravda, na 99 % to pravda nie je. Dávajte si pozor!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku opäť vykradli Apple predajňu. Podobný prípad sa odohral minulý rok
Môže ťa zaujímať
- Reklama -