Zdá sa, že Apple zapracoval na odstránení kritickej bezpečnostnej chyby “FREAK” vo svojich systémoch, ktorá ostala bez povšimnutia už aspoň 10 rokov. Apple preto rýchlo zareagovalo a po medializovaní správy, že by hackeri mohli chybu zneužiť, vydalo jednak aktualizáciu iOS 8.2 a po jej boku tiež vydal Apple TV 7.1 Software pre 3. generáciu zariadenia. Chyba bola potichu odstránená aj v systémoch OS X.

Čo to znamená?

Znamená to, že ak používate niektorú z vyššie uvedených verzií systému, už sa nemusíte obávať o to, že by na vás niekto použil tak trochu historickú, no stále účinnú hrozbu. Slovíčko “historická” je potom z počítačového hľadiska naozaj na mieste, keďže za posledných 10 rokov sme sa dočkali tak veľkého množstva inovácií, že je celkom pochopiteľné, že sa na túto hrozbu zabudlo. V skutočnosti ide o pozostatok ochrany z 90. rokov minulého storočia a vznikla viacmenej len vďaka vláde USA. Tá totiž žiadala, aby zariadenia ponúkali len slabé export-grade šifrovanie kvôli ľahko vystopovateľnému algoritmu.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.