Smartfóny značky Blackberry sa vždy vyznačovali svojou typickou koncepciou. Neboli príliš veľké, no nachádzali sa na nich až dva typické komponenty. Jedným bol samozrejme displej, ktorý bol otočený horizontálne a to kvôli druhému komponentu, QWERTY klávesnici, ktorá bola hneď pred ním. Smartfóny boli určené najmä pre ľudí, ktorí potrebujú denne odpísať na nespočetné množstvo SMS správ či e-mailov. Dnes prichádza do Blackberry menšia revolúcia, pretože predstavili konečne niečo nové! Nový smartfón s názvom Passport!

Dotykový displej aj klávesnica

S nástupom iPhonu, a teda éry smartfónov, na ktorých sa už nenachádzala QWERTY klávesnica nastal v spoločnosti BlackBerry mierny problém. O jej „tlačidlové“ zariadenia už ľudia nejavili taký záujem ako predtým, čo sa aj veľmi negatívne podpísalo na ziskoch spoločnosti. Preto sa rozhodla, že pôjde s dobou a predstavila svoj čisto dotykový smartfón Z10. Ten sa ako tak uchytil, no stále to pravdepodobne nebolo to, čo si vedenie spoločnosti predstavovalo, a tak dali hlavy dokopy a vytvorili niečo naozaj nevídané! Vytvorili Passport a teda smartfón, ktorý nahradí váš tablet, počítač a telefón!

b6
Klasická koncepcia zostáva zachovaná! – svetapple.sk

BlackBerry Passport

Zoznámte sa s novým, vrcholným telefónom spoločnosti. Tento telefón ponúka naozaj zaujímavý hranatý dizajn. Ovládať ho môžte pomocou veľmi netradičného 4,5″ displeja s pomerom strán 1:1 (BlackBerry sa asi zameralo na instagram 🙂 ). Rozlíšenie tohto kockatého displeja je 1440×1440, čo činí hustotu pixelov až 453 ppi. Vďaka tomuto údaju ide o jeden z najjemnejších displejov na trhu! Ovládanie bude však možné realizovať aj pomocou hardvérovo-dotykovej QWERTY klávesnice, ktorá sa nachádza hneď pod ním. Zariadenie už na prvý pohľad pôsobí veľmi zaujímavým dizajnom a my v redakcií by sme sa ho nebáli označiť za najkrajší smartfón značky, aký kedy vyrobila!

Výkon

Pokiaľ ste si mysleli, že takýto smartfón neponúka „extra“ výkon, mýlili ste sa! BlackBerry nenecháva naozaj nič na náhodu a Passport vybavilo 4-jadrovým procesorom, ktorý je taktovaný až na 2,2 GHz, 3 GB operačnej pamäte RAM a 32 GB základného úložiska, ktoré si môžte rozšíriť pomocou SD karty až o 128 Gb!

Fotoaparát

Aj napriek tomu, že sme zástancami Apple, našimi rukami prešiel už aj telefón značky BlackBerry Bold 9650 (Bolo to celkom dávno) a na naše prekvapenie disponoval na tú dobu celkom kvalitným fotoaparátom. Rovnako je to aj v prípade Passportu, na ktorého zadnej strane tróni až 13 Mpx čip. Čo je však zaujímavejšie je to, že dokáže natáčať opticky stabilizované Full HD video pri 60 FPS, čo je úplne rovnako, ako iPhone 6 Plus!

b4
Nové BlackBerry disponuje slušnou optikou! – svetapple.sk

Batéria

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý zohráva dôležitú rolu pri nakupovaní smartfónu je určite výdrž jeho batérie. Napríklad taký iPhone 6 plus Ponúka kapacitu 2915 MAh, čo je na danú veľkosť zariadenia relatívne slušná hodnota. iPhone vám konečne vydrží nabitý aj celý deň a to aj za predpokladu, že na ňom vykonávate zvýšenú aktivitu. Batéria v iPhone však musí „kŕmiť“ 5,5″ displej, tak ako je na tom BlackBarry? No, a tu sa ukazuje, že si niekto konečne uvedomil, že batéria je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sú v smartfóne. Passport je totiž vybavený naozaj nadštandardne! Kapacita je až neskutočných 3450 MAh. Treba však pripomenúť, že poháňa podstatne menší 4,5″ displej, čo sa pravdepodobne podpíše pod fakt, že tento smartfón budete nabíjať každý druhý či tretí deň! Slušne, no nie?

b5
Nový Passport vydrží na jedno nabitie približne 2-3 dni – svetapple.sk

Operačný systém

BlackBerry je veľmi svojrázna spoločnosť, a preto dáva prednosť  všetkému, čo sama vyrobí (podobne ako Apple). Práve preto v novom Passporte nenájdete žiaden Android či Windows Phone. Celé zariadenie beží na BlackBerry OS 10.3, čo sa jednodznačne podpisuje aj pod jeho stabilitu!

Hardwardovo-dotyková klávesnica

Nový smartfón nielen že ponúka „pevnú“ hardwerovú klávesnicu, na ktorej nájdeme omnoho väčšie písmena ako predtým, čo by sa malo podpísať nad menším množstvom chýb, ale táto klávesnica je aj dotyková! Áno čítate správne, BlackBerry ponúka dotykovú klávesnicu. Môžte pomocou nej ovládať napríklad niektoré gestá, ktoré vám zjednodušia život pri prezeraní obrázkov, webových lokalít či posúvaní e-amilov!

Dostupnosť a cena

Nový smartfón od BlackBerry sa už ako iste viete predáva vo vybraných európskych mestách. Pokiaľ vás zariadenie naozaj zaujalo a plánujete jeho kúpu, pravdepodobne si ešte počkáte. Spoločnosť  BlackBerry totiž tvrdí, že na Slovensko zavíta niekedy okolo Vianoc. A čo cena? No tá je vysoká ale zrovnateľná z high-end zariadeniami, do ktorých Passport bezpochyby patrí! V európskych krajinách sa momentálne predáva za 649 €, čo bude pravdepodobne výsledná suma aj u nás!

Konečný verdikt

Určite vás zaujíma, prečo sme na stránke, ktorá je venovaná najmä spoločnosti Apple priniesli rozsiahli článok o novinke zo spoločnosti BlackBerry. Je to jednoduché! Aj napriek tomu, že sa spoločnosti absolútne nedajú navzájom porovnať, pretože Apple je úplne inde, majú toho veľa spoločného. Obe majú svoju koncepciu a svoj operačný systém, ktorý sa pokúšajú presadiť. Aj napriek tomu, že v BlackBerry sa im to za posledné roky absolútne nedarilo, Passport je podľa nás dokonalým nástrojom, ako to zmeniť. Určite by sme ho za iPhone nevymenili, no musíme povedať, že za tento smartfón patrí do BalckBerry jeden obrovský rešpekt! 🙂

b3
iPhone 5 v porovnaní s passportom! – svetapple.sk

A čo vy?

A čo vy? Ako ste stotožnení s koncepciou hardwarová QWERTY klávesnica a displej? Páči sa vám alebo zastávate tú klasickú od Apple? 🙂 Kúpili by ste si Passport alebo by ste nad ním aspoň uvažovali? O svoje názory sa s nami podelte v komentároch 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.