BMW minulý rok predstavilo svoju novú vlajkovú loď s označením 7 a ako všetci dobre vieme, má dorovnať alebo rovno prebehnúť to, čo Mercedes nastolil so svojou S-klasse ešte v roku 2013 a možno mierne zahanbiť AUDI, ktoré je so svojou A8-mičkou z tejto trojice trošku pozadu. Každopádne, nám sa novú sedmičku podarilo vyskúšať a keďže je to technológiami nabitý stroj, rozhodli sme sa o ňom napísať aj tu, na svetapple.

BMW 7, technologická špica ale s tabletom od Samsungu.

Ešte pred tým, ako sa do toho vlastne pustím by som chcel opísať tie pocity, keď sa človek blíži k dverám novej sedmičky a pomaly k nim naťahuje svoju ruku. Je to stav, pri ktorom sa ti rozbúši srdce a na tvári zrazu opadne všetko sklamanie z ťažkého a nahradí ho naopak nádherný úsmev, ktorý trvá až kým nevystúpiš z vozidla na konci jazdy.

Ak by sme to mali v krátkosti porovnať, nová 7-mička je podstatne vodičskejšia ako S-ko. Koniec koncov, aj keby som mohol sedieť vzadu vo verzií Long, asi by som ju chcel radšej šoférovať, kdežto pri S-ku by to malo byť práve naopak. Asi to je tá hlavná vec, ktorá odlišuje tieto dve vozidlá. Ale to je samozrejme tiež vec subjektívneho názoru.

bMW 7 - svetapple.sk

Začnem teda s tým, čo súčasný vrchol automobilizmu ponúka (sedmička doň určite patrí). Aká je asi cesta z Bratislavy do Žiliny? Veľmi príjemná, človek si pustí svoju obľúbenú hudbu na príplatkových reproduktoroch Bowers & Wilkins, zapne adaptívny tempomat a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu a nemusí vlastne nič robiť, auto ide samo, stačí mať len ruku na volante, pretože nejde o plne autonómne vozidlo ale skôr o polo-autonómne vozidlo. Ak máš ale ruku na volante, nemusíš sa ničoho obávať, šoféruje za teba.

Pokračuješ tým, že si zapneš ionizátor vzduchu, aby sa ti lepšie dýchalo, pridáš nejakú vstavanú vôňu, aby sa ti lepšie rozmýšľalo a nakoniec zapneš masáž, vyhrievanie a tiež odvetrávanie svojho sedadla, aby sa ti príjemnejšie sedelo. Mal som možnosť previezť sa aj v starších sedmičkách a to v modeloch E65, F01 a najnovšie G11 a musím povedať, že BMW urobil veľký krok vpred čo sa sedenia vo vozidle týka, momentálne je to na celkom inej úrovni ako kedysi!

Fantastickou technológiou je aj kamerový systém, ktorý dokáže zobraziť okolie vozidla aj s vozidlom v 3D, vďaka čomu si môžeš urobiť celkom presnú predstavu o tom, čo sa na vôkol teba vlastne nachádza a tiež je tu kopa kamier, ktoré neustále sledujú cestnú premávku, aby nedošlo k nepríjemnej kolízií. Zaujímavé sú aj gestá, ktoré je možné aplikovať ak máš ruku pred novým, po novom aj dotykovým displejom sedmičky, ktorý sa vždycky ovládal výhradne cez ovládač iDrive.

BMW 7 - svetapple.sk

Vďaka laserovým svetlám vidíš na neuveriteĺnú vzdialenosť a svetlo je oproti klasickým LED-kám podstatne jasnejšie, čo určite zvyšuje bezpečnosť. Asistent nočného videnia je tiež fantastický a veľmi nás prekvapilo, ako dobre dokáže fungovať. Potom sa už stačí iba uvolniť a byť si takmer istý, že nás na ceste nič nepríjemne neprekvapí bez toho, aby sme o tom včas nevedeli.

Čo sa stane keď si ale človek presadne dozadu? Vzadu je nová sedmička rovnako dobrá ako vpredu. Veci ako 4-zónová klimatizácia, vyhrievané a odvetrávané sedačky či ich masáž a elektrické nastavenie sú za príplatok samozrejmosťou.

Človek tu ale môže mať aj zábavný systém, teda dve obrazovky, ktoré sa ovládajú pomocou ovládača. a kde zmizol ovládač iDrive vzadu, ktorý sme mali možnosť používať pri predošlej sedme? Nahradil ho tablet. Tablet, ktorého výroba určite nebola drahšia ako výroba nádherného systému, ktorý ho drží a po stlačení tlačidla vyťahuje zo svojho miesta aby sa dal jednoduchšie uchopiť.

Vyrobila ho totižto spoločnosť Samsung a nájdeme v ňom Android. Po chvíľke zmýšľania sa pýtame, či by bolo až také ťažké namontovať sem iPad. Stačilo by doň nainštalovať aplikáciu BMW, ktorá by umožňovala ovládať všetko tak, ako tablet od Samsungu. Na druhú stranu ale treba uznať, že by to bolo asi podstatne komplikovanejšie napríklad kvôli odomykaniu a neustálemu zapínaniu aplikácie, pretože tá by sa vypla.

BMW 7 - svetapple.sk

BMW 7 - svetapple.sk

Tuto to funguje tak, že tablet sa nezapne ako Android, ale primárne ako aplikácia, z ktorej sa dá dostať do klasického Androidu. Pre niekoho možno plus, no my by sme možno boli radšej za to, keby logo spoločnosti Samsung bolo zakryté alebo nahradené BMW a keby v tablete nebol Android, lepšie povedané nedalo sa doň dostať. Možno by tu mohol byť jednoduchý operačný systém od BMW, ktorý by priniesol základné možnosti, ako prístup na internet a podobne.

Toto riešenie sa nám zdá jednoducho príliš lacné a ako všetci dobre vieme, BMW radu 7 ani trošku lacné nie je. Je naopak drahé a toto si naozaj nezaslúžilo. Poďme ale ďalej, na zadných sedačkách je masáž rovnako dobrá ako vpredu a celý dojem z auta dopĺňa fantastické interiérové podsvietenie. Potešia tiež drobnosti ako pohodlný vankúšik na hlavu či doťahovanie dverí.

Čo sa týka jazdých vlastností tak my sme mali tú česť len s najsilnejšou dostupnou pohonnou jednotkou a to motorom 750i, v danom vyhotovení išlo o 750Li X-Drive. Ak by sme si mali vybrať motor, asi by sme šli priamo do tohto. V prvom rade nemá nič spoločné so svojim kazovým predchodcom a v rade druhom ponúka neskutočný výkon, dynamiku s takmer neuveriteľnou spotrebou. Tento 450 koňový kolos spapá v priemere niečo okolo 8-9 litrov pri pokojnej jazde.

BMW 7 - svetapple.sk

Hoci základný naftový a asi najpopulárnejší agregát 730d dokáže byť tiež pekne živý a spotrebou je niekde o 2-3 litre nižšie, určite neponúkne také brutálne zážitky ako 750-tka. Tú totiž človek môže pokojne vytiahnuť na Pezinskú babu a užiť si ostré zákruty s úsmevom na tvári a tempami, za ktoré by mali zatvárať na tachometri.

Je to proste pravé šoférske BMW a ak si ho kúpi niekto, kto bude sedieť vzadu, asi nebude taký spokojný ako keby kúpil konkurenciu z Mercedesu. Každopádne, nám nová sedmička vyhovovala a dúfame, že BMW pôjde aj naďalej v týchto šľapajách.

Je cítiť, že primárnym cieľom bolo naplniť znenie sloganu “Radosť z jazdy” a to sa podarilo na 110%. Škoda len tej ceny, kvôli ktorej si ju nikdy nebude môcť bežný smrteľník dovoliť. Na druhú stranu, BMW 7 je najlepšie, a rovnako tak je to aj auto určené práve pre najlepších, preto pracuj, buduj a raz si ju možno budeš môcť zakúpiť aj ty! 🙂

Bmw 7 Series G11 - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here