Vzhľadom na to, že sa väčšina našej redakcie presunie už onedlho do Chorvátska, začali sme hľadať riešenia, ako ostať v spojení so svetom a ako dávať pozor na to, či všetko beží ako má. Určite sa pýtate, prečo sa nespoliehame na Wifi, odpoveď je taká, že Wifi nemusí byť úplne tak funkčná, a práve preto musíme byť pripravení na najhoršie. Zisťovali sme, aké máme možnosti u našich operátorov.

O2

Začneme s O2. Slovenský operátor, ktorý je z trojice najmladším ponúka zaujímavý balík dát, ktorý sa platí vždy len v ten deň, kedy ho potrebuješ. Vlastne ide o takú jednoduchú službu, akonáhle si ju chceš aktivovať, vžy ťa to bude stáť 2€. Za tieto peniaze dostaneš denný limit 50MB v Zone 1 a 10mb v Zone 2. Akonáhle prekročíš denný taríf 50MB, služba sa aktivuje opäť. Znamená to, že ak minieš napríklad 100mb za deň v Zóne 1, zaplatíš 4€. Táto ponuka je celkom výhodná, nemusíš mať na krku riziko, že zaplatíš nehorázne sumy za každý jeden megabajt.

- Reklama -

Ešte dodáme, že Zóna 1, sú štáty, ktoré patria do Európskej únie. Nájdeme tu teda aj napríklad obľúbené Chorvátsko, Veľká Británia, Nemecko či Poľsko. V Zóne 2 sú potom obľúbené dovolenkové destinácie, ako napríklad Turecko, USA či Thajsko. Prečítaj si viac na oficiálnych stránkach O2.

o2 - svetapple.sk

Orange

Operátor, ktorý je tu s nami z trojice najdlhšie (s rovnakým názvom), pôsobí na Slovenskom trhu už od roku 2002. Aj on ponúka internet v zahraničí za špeciálne ceny pre takých internetových bláznov, ako sme my. Na výber má hneď z niekoľkých zaujímavých dátových balíčkov. Prvým balíčkom je “Európa Dáta”. V tomto balíčku platíš za každý jeden prenesený megabajt vrámci Európskej Únie + Turecko, Švajčiarsko 0,04€. Cena je teda zhruba rovnaká ako v prípade vyššie spomenutého O2. Služba stojí mesačne 1,90€. Potom je tu balíček “Svet Dáta”, ten stojí o trošíčku viac 2,9€ ale obsahuje oveľa väčšie množstvo krajín, v ktorých môžeš surfovať za 0,04€.

Ak si chceš predplatiť nejaké dáta dopredu, môžeš si zaplatiť balíček “Európa Dáta 100” ten obsahuje prakticky všetky krajiny ako balíček “Európa Dáta”, o ktorom sme písali vyššie. Rozdiel je v tom, že cena za tento balíček je 3,9€ a ponúka 100mb voľných dát s tým, že každý ďalší megabajt stojí 0,06€. Ak ti 100mb nestačí, môžeš si za 6,9€ predplatiť aj balíček “Európa Dáta 200”, cena za každý prenesený megabajt je potom rovnaká. Nakoniec sú tu takzvané “Ahoj Dáta”, Tie stoja 2€ a ponúkajú 50mb prakticky rovnako, ako balíček v O2. Za každý prenesený megabajt sa potom platí opäť 0,06€. Tak, to je z Orange všetko, viacej sa dozvieš na ich internetovej stránke.

Orange - svetapple.sk

Telekom

Telekom má taktiež pomerne zaujímavé balíčky dát v zahraničí a je len na tebe, z čoho si vyberieš. Základom je “XS”, balíček obsahuje 20mb a zaplatíš zaň 2€, Čo sa vzhľadom na ostatných operátorov nejaví ako príliš výhodné. Za väčší balíček “M”, konkrétne 100mb, človek zaplatí 5€. Najdrahší balíček je “XL” a ponúka 500mb dát za 15€. Uvedené cený platia len pre Zónu 1. Pokiaľ by si chcel cestovať aj do Zóny 2, cena za každý balíček je o dosť vyššia. Táto služba sa nazýva “PLUS”, aktivuješ ju napísaním Plus do SMS, za typ balíčka, ktorý objednávaš.

Ako môžeš teda vidieť, Telekom je spomedzi operátorov podstatne najdrahší. No na druhú stranu ponúka najväčší dátový balíček, ktorý má až 500mb v podstate za najvýhodnejší peniaz. Na druhú stranu, pokiaľ chceš len posielať správy cez Messenger, určite ti úplne stačí aj lacnejší balíček. Každý jeden balíček platí 30 dní od dátumu aktivácie. Viac sa dočítaš na oficiálnej stránke Telekomu alebo ak zašleš bezplatnú SMS na číslo 233 s textom “roam info”

Telekom - svetapple.sk

Záver

Na záver konštatujeme, že ani v roku 2016 si na dovolenke neužiješ internet úplne lacno, no na druhú stranu sa ceny za internet podstatne zmenili a klesli na “zaplatiteľnú úroveň” Na jednej strane asi nebudeš môcť internet používať tak ako doma, to by si musel byť vážne milionár, no dávka megabajtov, ktoré dostaneš napríklad v Telekome za 15€, je už dostatočná na to aby si mohol pokojne odosielať správy, či sledovať na diaľku napríklad tvoj biznis doma na Slovensku. Dodávame, že vždy je lepšie predplatiť si do zahraničia aspoň minimálny balíček dát, nikdy nevieš či ho nevyužiješ a predsa len nie je až taký drahý.

Pokiaľ si zabudneš zapnúť roaming, môže ti prísť na konci zúčtovacieho obdobia faktúra na veľmi nepríjemnú sumu. Na záver článku už len dodávame, že najlepšie urobíš, keď telefón odložíš a budeš si užívať krásy mora, zábavu a pokoj. Si predsa na dovolenke a tam sa má čo? Oddychovať. Nie sme asi úplne skvelý príklad, ale na druhú stranu, robíme to všetko pre vás a na to sa nesmie zabúdať! 🙂

Leto - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.