Frekvenčný menič: Ako funguje?

Frekvenčný menič je elektrické zariadenie, ktoré riadi elektromotor zmenou frekvencie a napätia jeho napájania. Okrem toho dokáže regulovať jeho otáčky rozbiehaním, zrýchľovaním, aj zastavením. Skladá sa z vysokovýkonných elektronických zariadení, vysokorýchlostnej centrálnej jednotky a individuálnych snímacích súčiastok v závislosti od použitia.

Každé priemyselné odvetvie vyžaduje pre svoje potreby rôzne metódy regulácie frekvencie a napätia. Vzhľadom k širokému industriálnemu používaniu existuje aj viacero typov frekvenčných meničov. Okrem rozdielneho spôsobu riadenia elektromotora sa meniče od seba líšia aj premenlivými otáčkami pri špecifických podmienkach zaťaženia.

Prečo by sa otáčky motora mali regulovať?

Frekvenčný menič sa používa v rôznych výrobných a priemyselných prostrediach. Dôvodov, prečo sú jeho funkcie dôležité, je hneď niekoľko. Medzi najvýznamnejšie patrí úspora energie, úspora nákladov a zvýšenie účinnosti zariadení a systémov. Požiadavkám procesu prispôsobuje otáčky, krútiaci moment, aj výkon pohonu.

Životnosť strojov sa predlžuje, pretože výrazne znižuje ich mechanické zaťaženie. Výhody frekvenčného meniča v priemysle sa odrážajú aj na pracovnej morálke zamestnancov. Keďže znižuje hladinu hluku (napríklad vo ventilátoroch, kompresoroch, čerpadlách), vytvára tak optimálne podmienky pracovného prostredia.

Frekvenčný menič a jeho využitie

Frekvenčné meniče sú obzvlášť cenné na riadenie kalových čerpadiel. Čerpadlo, ktoré pracuje s hustou zmesou s množstvom pevných častíc potrebuje iný výkon, ako keď čerpá číru tekutinu. Aby nedošlo k nepríjemným komplikáciám, frekvenčný menič dokáže:

  • Prispôsobiť prevádzku čerpadla
  • Znížiť tlak v systéme
  • Minimalizovať údržbu čerpadla
  • Regulovať náklady
  • Pracovať s maximálnou energetickou účinnosťou

Okrem využitia vo svete priemyslu, frekvenčný menič nachádza uplatnenie aj v domácnosti – či už v práčkach, ventilátoroch, čerpadlách alebo iných. Ak si chcete zaobstarať kvalitnú verziu tohto zariadenia a  iných elektrických komponentov, navštívte tme.sk, kde si môžete vybrať z viac ako 500 000 dostupných produktov.

Článok obsahuje platenú reklamu.

Prečítajte si tiež  WWDC 2020 bez hardvéru? Včerajšie správy sa stávajú realitou...
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.