Frekvenčný menič: Ako funguje?

Frekvenčný menič je elektrické zariadenie, ktoré riadi elektromotor zmenou frekvencie a napätia jeho napájania. Okrem toho dokáže regulovať jeho otáčky rozbiehaním, zrýchľovaním, aj zastavením. Skladá sa z vysokovýkonných elektronických zariadení, vysokorýchlostnej centrálnej jednotky a individuálnych snímacích súčiastok v závislosti od použitia.

Každé priemyselné odvetvie vyžaduje pre svoje potreby rôzne metódy regulácie frekvencie a napätia. Vzhľadom k širokému industriálnemu používaniu existuje aj viacero typov frekvenčných meničov. Okrem rozdielneho spôsobu riadenia elektromotora sa meniče od seba líšia aj premenlivými otáčkami pri špecifických podmienkach zaťaženia.

- Reklama -

Prečo by sa otáčky motora mali regulovať?

Frekvenčný menič sa používa v rôznych výrobných a priemyselných prostrediach. Dôvodov, prečo sú jeho funkcie dôležité, je hneď niekoľko. Medzi najvýznamnejšie patrí úspora energie, úspora nákladov a zvýšenie účinnosti zariadení a systémov. Požiadavkám procesu prispôsobuje otáčky, krútiaci moment, aj výkon pohonu.

Životnosť strojov sa predlžuje, pretože výrazne znižuje ich mechanické zaťaženie. Výhody frekvenčného meniča v priemysle sa odrážajú aj na pracovnej morálke zamestnancov. Keďže znižuje hladinu hluku (napríklad vo ventilátoroch, kompresoroch, čerpadlách), vytvára tak optimálne podmienky pracovného prostredia.

Frekvenčný menič a jeho využitie

Frekvenčné meniče sú obzvlášť cenné na riadenie kalových čerpadiel. Čerpadlo, ktoré pracuje s hustou zmesou s množstvom pevných častíc potrebuje iný výkon, ako keď čerpá číru tekutinu. Aby nedošlo k nepríjemným komplikáciám, frekvenčný menič dokáže:

  • Prispôsobiť prevádzku čerpadla
  • Znížiť tlak v systéme
  • Minimalizovať údržbu čerpadla
  • Regulovať náklady
  • Pracovať s maximálnou energetickou účinnosťou

Okrem využitia vo svete priemyslu, frekvenčný menič nachádza uplatnenie aj v domácnosti – či už v práčkach, ventilátoroch, čerpadlách alebo iných. Ak si chcete zaobstarať kvalitnú verziu tohto zariadenia a  iných elektrických komponentov, navštívte tme.sk, kde si môžete vybrať z viac ako 500 000 dostupných produktov.

Článok obsahuje platenú reklamu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Mladý chalan, ktorý rád podniká (odvážne kroky) hlavne vo svete internetovo-biznisovom. Momentálne spolumajiteľ, obchodník, marketér, editor a sporadický autor na svetapple.sk.