Aj keď je to ťažko predstaviteľné, pokiaľ by ste v roku 2021 vlastnili iPhone 4, teoreticky by sa dal ešte používať, hoci by ste doň už nenainštalovali najnovšie aktualizácie softvéru alebo aplikácie. V prípade Androidu je to ale trochu iná pesnička.

Každým rokom stráca jedna generácia smartfónov s operačným systémom od Google podporu, čo znamená, že sú v praxi v podstate nepoužiteľné a ich majitelia by mali prejsť na novšie produkty.

Konkrétne sa v tejto chvíli bavíme o zariadeniach, na ktorých sa nachádza operačný systém Android Gingerbread 2.3.7 (z roku 2011) alebo starší.

Samozrejme, vo veľa prípadoch je možné aktualizovať na novšiu verziu. V súčasnosti sa nachádzame na Androide 11, ale čokoľvek od Android KitKat (z roku 2013) po Android Oreo (z roku 2018) bude zatiaľ podporované.

Prečítajte si tiež  Apple chystá nové odolnejšie Apple Watch. Určené budú pre náročných používateľov
  • V prípade, že teda môžete aktualizovať softvér, pokojne sa dá zostať aj na staršom smartfóne. Naďalej vám bude fungovať.
  • Ak sa však softvér aktualizovať nedá z dôvodu hardvérových alebo softvérových obmedzení, je na čase rozlúčiť sa s týmto telefónom a zvážiť kúpu nového. Čas máte do konca budúceho mesiaca.

Čo sa stane ak neprejdem na novší Android smartfón? 

Odpoveď je v podstate jednoduchá. Nakoľko podpora Android Gingerbread 2.3.7 skončí presne 27. septembera 2021 (teda po 10 rokoch), do svojho Google účtu sa už nebudete môcť vôbec prihlásiť, čím sa tieto zariadenia stanú viac menej nepoužiteľnými.

Aj keď to môže byť pre niektorých ľudí nepríjemné, netreba za tým hľadať zlomyseľnosť technologického giganta alebo snahu výrobcov smartfónov o donútenie ku kúpe novšieho produktu.

Mobilná platforma Android sa neustále aktualizuje, aby zahŕňala dôležité opravy zabezpečenia, dokázala poskytnúť vysoký výkon, moderné nástroje a funkcie či mnoho iného.

Prečítajte si tiež  Toto sú 4 dôvody, prečo sa oplatí nový MacBook Air s procesorom M1

V určitom okamihu ale hardvér v telefóne už nedokáže robiť úplne všetko, nakoľko nestíha sekundovať modernejším zariadeniam s oveľa prepracovanejšími procesormi a ďalšími komponentmi.

Tu sa teda dostávame do bodu, kedy životnosť podobných smartfónov končí a v tomto prípade je to až po 11 rokoch od pôvodného uvedenia prvej verzie Android Gingerbread. To je vcelku prijateľné, čo poviete?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -