1. MacBook Air je jeden z najtenších notebookov na trhu

MacBook Air

Pamätáte si na rok 2008, keď Steve Jobs predstavil prvú generáciu MacBooku Air? Zariadenie bolo také tenké, že sa zmestilo do poštovej obálky. Z tohto modelu sa tak stal úspešný predajný hit, na čo nadväzovali aj ďalšie vylepšenia a generácie.

Apple sa do dnešných dní drží pôvodnej myšlienky kompaktného počítača, čoho dôkazom je aj minimálna hmotnosť na úrovni 1,29 kg. Vo chvíli, keď aktuálny MacBook Air položíte na stôl, v najhrubšom bode nameriate 1,61 cm, zatiaľ čo v tom najtenšom iba 0,41 cm.

- Reklama -
MacBook Air

No a pokiaľ si myslíte, že tieto nízke hodnoty bolo možné dodržať len na úkor horšieho displeja, menej pohodlnej klávesnice alebo slabého výkonu, tak ste na omyle.

Už základný MacBook Air za 1 129,00 € používa rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov, farebné spektrum P3 či funkciu TrueTone. Klávesnica má v posledných dvoch verziách nožnicový systém (ktorý nahradil nepopulárny motýlí systém) a o výkon sa stará moderný ARM procesor M1. Jeho benefity si popíšeme v ďalšom bode.

2. Procesor M1 poráža aj o dve triedy silnejšie stroje

MacBook s čipom M1

Určite ste už počuli mnohé recenzie, ktoré chvália výkon 8-jadrového čipu M1 z platformy Apple Sillicon. Áno, aj základný MacBook Air dokáže predbehnúť špičkový MacBook Pro 16″ s procesorom Intel Core i9 a pri tom ho kúpite približne za polovicu ceny.

Pokiaľ navyše pracujete s náročnými úlohami len v krátkodobom časovom horizonte, naše redakčné testy dokázali, že MacBook Air (M1) je o niečo rýchlejší ako MacBook Pro 13″ (M1). To ale stále nie je všetko.

8-jadrový grafický procesor umožní spúšťať prepracovanejšie hry, používať náročnejšie grafické programy a 16-jadrový Neural Engine zrýchli každú úlohu strojového učenia.

MacBook s čipom M1

No a ak ste zvyknutí na horúce hliníkové šasi, s M1-tkou naň môžete zabudnúť. Aj keď MacBook Air už nemá ventilátor, jeho teploty sú výrazne nižšie ako pri procesoroch od Intelu. V podstate je používanie rovnaké, ako pri iPade, či už je to kvôli tichu alebo príjemne chladnému telu.

3. Na jedno nabitie až 18 hodín výdrže

MacBook 12"

Azda najväčším benefitom všetkých MacBookov bola vždy ich výdrž batérie. Apple nám garantovalo cca 8-10 hodín na jedno nabitie, pričom tieto hodnoty bolo možné bez problémov dosiahnuť. Doba sa však mení a technológie sa posúvajú vpred.

Nový MacBook Air už nebudete dávať do siete raz denne, ale skôr raz za dva či dokonca za tri dni. Vďaka novému procesoru a veľkému akumulátoru vo vnútri zvládne až 18 hodín na jedno nabitie, čo je fantastický údaj.

Počítač je teda vhodný nielen do kancelárie alebo na internát, ale taktiež na dlhé cesty, na ktorých pominie potreba neustále vyhľadávať zástrčku.

4. Za menej ako 40 € mesačne s minimálnou stratou hodnoty

No a na záver to najlepšie. MacBook Air snáď nikdy nebol taký dostupný ako dnes. Vďaka novej platforme sa znížila jeho cena a základ s 256 GB SSD úložiskom zakúpite za 1 129,00 €.

Autorizovaný predajca m:zone vám navyše ponúka aj výhodný program financovania na 20 mesiacov bez navýšenia. Inými slovami, pokiaľ zaplatíte akontáciu 350 €, ktorú môžete získať aj zo spätného výkupu vašeho starého počítača, po dobu 20 mesiacov budete splácať čiastku 38,95 €.

Vezmite do úvahy, ako dlho si MacBook Air drží svoju cenu a vo výsledku máte zariadenie, ktoré po dvoch rokoch používania môžete vymeniť za novší model s minimálnou finančnou stratou. To už stojí za zváženie, čo poviete?

Článok vznikol v spolupráci s našim partnerom, spoločnosťou m:zone. Ďakujeme za podporu!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.