Hyperloop je ďalším vysnívaným projektom Elona Muska, ktorý si dá sa povedať plní jeden sen za druhým. Najprv založil PayPal, neskôr spoločnosť Tesla, následoval vesmírny projekt SpaceX a najnovšie sa snaží vyvinúť revolučný spôsob dopravy, ktorý by dokázal za pol hodinu prejsť vzdialenosť z Los Angeles do San Francisca pri rýchlosti až 760 mph (1222 km/h). Jeho ďalší sen začína testovaciu fázu!

Hyperloop sa začína testovať!

Hyperloop začína naberať skutočné kontúry a to doslova. Elon Musk a jeho sen totiž dostal dôležité povolenie na to, aby mohol vybudovať až 5 míľ dlhú testovaciu dráhu pre cestovný prostriedok, ktorý by mohol nepredstaviteľnou rýchlosťou prepravovať ľudí z bodu A do bodu B.

- Reklama -

Dráha slhá cca 8 kilometrov má byť postavená v doposiaľ plánovanej oblasti Quay Valley, ktorá sa má nachádzať medzi Los Angeles a San Franciscom. V tejto časti má žiť až približne 75 000 ľudí a autori projektu tvrdia, že už dnes vo veľkom hľadajú vhodne miesto, kade by mala trať Hyperloopu viesť.

hyperloop - svetapple.sk

Zatiaľ samozrejme bližšie okolnosti nie sú známe ale podľa tvrdení by mala začať výstavba 5 míľovej trate niekedy v polovici tohto roka a vraj každý, kto bude prechádzať po Kalifornskej diaľnici I-5, bude mať možnosť sledovať aktivity a snahu postaviť jeden z najrýchlejších spôsobov dopravy na svete! A ako to teda bude celé vyzerať?

Bude to vlastne pomerne jednoduché. Celý Hyperloop bude vlastne systém rúr, ktoré sa budú nachádzať niekoľko metrov nad zemou. V týchto rúrach nebude absolútne žiaden vzduch a ani trenie, vďaka čomu by mohli vlaky jazdiace v nich dosahovať rýchlosti až 760 míľ za hodinu čo je v prepočte 1222 kilometrov v hodine. Pokiaľ by vyšlo všetko tak ako má, zo San Francisca by sa do Los Angeles človek dostal len za 30 minút.

hyperloop - svetapple.sk

Celý tento ambiciózny projekt, ktorý predstavil sám Elon Musk ešte v roku 2013 má za sebou približne 3 roky vývoja a je pripravený na prvé testovanie. Na tomto spôsobe prepravy momentálne pracuje tím až 480 odborníkov z celého sveta a z tých najlepších spoločností sveta.

Nájdeme tu napríklad ľudí z leteckej spoločnosti Boeing, zo spoločnosti SpaceX či zo spoločností Nasa a Tesla. Zaujímavý je tiež spôsob výstavby. Najprv totiž treba preveriť pôdu v oblasti Quay Valley a následne zmapovať podrobne terén. Po tom prídu na rad drony, ktoré presne určia, kde majú byť postavené stĺpy nesúce obrovskú rúru.

Samozrejme projekt sa nepostaví za 2 dni a na jeho skutočnú podobu si počkáme ešte niekoľko rokov. Pokiaľ ale všetko vyjde, bude to jedna z najväčších revolúcií v preprave ľudí (či možno aj tovaru) vôbec. A čo ty, držíš chalanom, ktorí na projekte makajú palce alebo ťa nijako neohúril? 🙂

hyperloop - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here