Spoločnosť Samsung sa rozhodla, že zahodí všetko to, čo kedysi ponúkala a s vývojom svojej najnovšej vlajkovej lode, ktorú prednedávnom predstavila, začne úplne odznova. Toto rozhodnutie malo za následok fakt, že telefón je po novom omnoho lepšie spracovaný, ponúka vydarený dizajn, no a čo je hlavné, jeho výkon je úplne niekde inde, vďaka čomu ide o jeden z najvýkonnejších smartfónov na svete. Avšak, predsa sa tu nájde jedna vec, v ktorej zaostáva – grafický výkon.

Čísla nie sú všetko

Aj keď sa z doby čísel pomaly začíname dostávať, stále je pri kúpe smartfónu či počítača hlavná téma to, aký ponúka výkon. V prípade Apple a jeho iPhonu je to pomerne dosť zlé, lebo hardware použitý v týchto zariadeniach sa častokrát vyrovná tomu, ktorý používala konkurencia niekoľko rokov dozadu. Každopádne takmer vždy výnimka potvrdí pravidlo a niekoľko násobne výkonnejšie smartfóny porazí ľavou zadnou. Veľmi podobne je to aj v prípade Samsungu Galaxy S6, ktorý je naozaj vydareným kúskom, čo musia uznať aj tí najväčší Apple maniaci, no nie vo všetkom. Vo výkonnostnom teste, spúšťaní a vypínaní rôznych aplikácii síce porazil iPhone o pár sekúnd, pokiaľ sa však pozrieme na graf grafického výkonu, uvidíme obrovský rozdiel v prospech spoločnosti Apple.

- Reklama -

Nový iPhone 6 a aj jeho väčší brat iPhone 6 Plus totiž porazili najnovší smartfón z dielne Samsungu na plnej čiare a ukázali tým, kto je tu v danej kategórií pánom. Na tom by možno ešte nebolo nič zvláštne, keďže ide stále o pomerne nové zariadenia, no modelu Galaxy S6 to natrel aj iPhone 5S predstavený ešte v roku 2013 a to je už čo povedať. Žeby Samsungu neostalo na výkonnejšiu grafiku?

Samsung Galaxy S6 vs. iPhone 6 Plus - svetapple.sk
Samsung Galaxy S6 vs. iPhone 6 Plus – svetapple.sk

Určite sa mnohí pýtajú, ako je možné, že papierovo značne slabší iPhone, ktorý má “pod kapotou” 2 jadrový, 1,3 Ghz procesor a 1GB RAM. Dokáže poraziť zariadenie s 8 jadrovým procesorom a 3 GB RAM. No a ono je to vlastne veľmi jednoduchá záhada. Prečo? Samsung sa rozhodol, že do jeho 5.1″ displeja vloží rozlíšenie QHD, ktoré je presne 2560×1440 bodov. Áno je to veľa a displej je taký čistý, že ľudské oko nemá šancu pixely rozoznať, ale je aj pomerne zbytočný. Sami totiž používame iPhone 6 a aj väčší iPhone 6 Plus a vieme, že rozlíšenie v týchto zariadeniach je také akurát. Kým 4,7″ má 1334×750 (dobre, mohlo by tu byť ešte o trošíčku viac, ale pixely nevnímame aj tak) a 5,5″ 1920×1080 (tu už pixely nerozoznávame vôbec). Inými slovami, QHD je možno budúcnosť, no v tomto zariadení pomerne zbytočná budúcnosť.

Ľudské oko by totiž vnímalo tento displej úplne rovnako aj vtedy, keby malo “len” FullHD (1920×1080), vzhľadom na to, že pri našom porovnaní 5,5″ QHD a FullHD sme nenašli takmer žiaden rozdiel. Navyše uhlopriečka je v modeli Galaxy S6 menšia ako v iPhone 6 Plus. Každopádne QHD si vyžaduje svoju daň na výkone, čo sa podpísalo aj v grafickom teste. Tu naďalej kraľuje iPhone s pomerne veľkým náskokom!

Porovnanie - svetapple.sk
Porovnanie – svetapple.sk

Zdroj: Appleinsider.com

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.