Vzhľadom na to, že patrím medzi milovníkov automobilov a zároveň aj súčasných moderných technológií, ich prepojenie ma doslova teší. Apple s tým už začalo, napríklad formou rozhrania CarPlay, po ktorom nasledovala aj konkurencia. Zdá sa, že výrobcovia áut našli svoju inšpiráciu zasa pri Tesle.

Jaguar XE a In Control

Jaguar sa rozhodol, že vytvorí nový model strednej triedy XE, ktorý bude útočiť na modely nemeckých prémiových vozidiel ako napríklad BMW 3, Audi A4, Mercedes C či z japonskej scény na nový Lexus IS. Pri tej príležitosti sa Briti rozhodli vyvinúť úplne nový informačno-zábavný systém In Control, ktorého základom je veľký 8″ dotykový displej s vysokým rozlíšením.

- Reklama -

Ďalšou skvelou technologickou novinkou, vďaka ktorej bude systém komunikovať z vodičom je špeciálny head – up displej s laserovou projekciou.

mercedes-benz-c-class-w205-vs-bmw-3-series-f30-vs-audi-a4-b8-photo-gallery_2
Veru nový Brit to nebude mať oproti svojej nemeckej konkurencií jednoduché! – svetapple.sk

Ovládanie cez iPhone

Ako sme už naznačili, spomínaný systém má zaujať najmä mladých používateľov, ktorých už unavujú konkurenčné, väčšinou nudné systémy. Práve preto sa rozhodli, že do neho zakomponujú okrem pokročilého hlasového ovládania, vďaka ktorému bude systém rozumieť hovorenej reči a nielen predurčeným hlasovým povelom, aj plnú kompatibilitu so smartfónmi, či dokonca tabletmi s operačným systémom iOS alebo Android OS.

Vďaka In Control systému bude totiž možné ovládať množstvo aplikácií priamo zo smartfónu na veľkom, 8″ displeji, vyhľadať najbližšie parkovisko, hotel či dokonca nadviazať konferenčný hovor. Túto funkciu však bude možné použiť aj opačne, keď budete za pomoci smartfónu vedieť ovládať auto.

Tak napríklad klimatizáciu či rádio si nastavíte priamo z telefónu a čo je ešte lepšie, auto budete môcť aj naštartovať.

jaguar-xe_06-nestandard2
Cez In Control budete môcť ovládať váš smartfón a samozrejme naopak. Ovládaný bude cez veľký 8″ dotykový displej – svetapple.sk

Inšpirácia od Tesly?

Zdá sa teda, že množstvo automobiliek si čím ďalej tým viac berie príklad od Tesly, ktorá na mladých používateľov zapôsobila doslova všetkými desiatimi, vďaka obrovskej dotykovej ploche, ktorá slúži namiesto palubnej dosky a dá sa na nej robiť prakticky hocičo.

Dokonca spoločnosť vizionára Elona Muska ponúka aj neobmedzený prístup na internet vo vašom vozidle zdarma, tým pádom nepotrebujete v podstate žiadne sim-karty s predplatením tejto služby.

2013-tesla-model-s-cockpit
Vrchol multimediálnych systémov drží súčasne jednoznačne americká Tesla, ktorá namiesto palubnej dosky pužila doslova televízor! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.