V dnešnej dobe na nás môže vybehnúť hrozba, ktorá ohrozí či inak poškodí náš počítač prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Aj napriek tomu, že používame antivírové programy, hackeri si vždy nájdu cestu, ako sa do počítača dostať. Dnes už je to pomerne bežná vec a ľudia si na ňu tak nejako zvykli. Čo je však horšie, „doba hackerská“ pokračuje ďalej a je dosť možné, že o pár rokov bude bežná vec, keď vám niekto hackne automobil!

Charlie Miller a jeho Jeep

Pokiaľ vám toto meno nič nehovorí, tak sa vám ho v krátkosti pokúsime predstaviť. Charlie Miller je elitný hacker všetkého, vrátane Apple produktov. Je výhercom niekoľkých Pwn2Own súťaží a preslávil sa aj svojou prácou v NSA. Skrátka hacker na úrovni, ktorému by ste asi nedali do rúk váš počítač či smartfón. Prednedávnom sa mu podaril absolútny husársky kúsok. Jedného pekného dňa sa pravdepodobne nudil spolu so svojim Jeepom v garáž,i a tak sa rozhodol, že vyskúša napadnúť palubný počítač vo vozidle. To sa mu však mierne vymklo spod kontroly, keďže znefunkčnil niekoľko veľmi podstatných funkcií automobilu, ktoré súviseli s palubným počítačom. Najhoršie však na tom celom bolo to, že sa mu už nepodarilo nahrať správny kód do palubného počítača, a tak musel s vozidlom zájsť do najbližšieho servisu, aby mu ho vymenili, čo si samozrejme vyžiadalo množstvo času a zbytočne minutých peňazí. Pokiaľ sa teda nad tým celým zamyslíme, čoskoro sa môže objaviť hrozba aj pre nás.

 

Jeep Cherokee - svetapple.sk
Jeep Cherokee – svetapple.sk

Smartfóny a automobily

V dnešnej dobe má už každý z nás vo vreckách smartfón, ktorému sa postupne prispôsobujú mnohé systémy, ako napríklad aj tie, ktoré sa nachádzajú v našich vozidlách. Veď len počas tohto roka sme mohli byť svedkami predstavenia dvoch noviniek a to Android Auto či CarPlay od Apple. Skrátka smartfóny sa začínajú dostávať takmer všade a to nemusí byť práve výhra. Totiž pokiaľ by bol v nejakom z nich škodlivý software z internetu, o ktorom by samozrejme samotný majiteľ nevedel, mohol by narobiť naozaj slušné škody. Nehovoríme tu však len o samotnom palubnom počítači automobilu ale rovno o strate kontroly nad ním. Veď len minulý rok Charlie Miller spolu s hackerom Chrisom Valasekom prezentovali možnú hrozbu, kedy sa im pomocou obyčajného laptopu podarilo získať kontrolu nad ovládaním bŕzd vozidiel Ford Escape a Toyota Prius, čo by v prípade napadnutia počas cestnej premávky mohlo zapríčiniť veľmi nepríjemné či tragické nehody. Je teda jasné, že automobilky musia začať konať rýchlo aby svoje vozidlá, predovšetkým palubné počítače, zabezpečili tak, aby sa do nich nedostal nikto ani nič, čo sa do nich dostať nemá!

Prečítajte si tiež  Bývalý CEO GM, "Apple nevie, do čoho ide"
Apple CarPlay - svetapple.sk
Apple CarPlay – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.