Neustále silnejúce tlaky zo strany Európskej únie a ďalších vlád po celom svete nútia veľké technologické spoločnosti ku krokom, ktorým sa vždy vyhýbali. Jedným z nich je aj zjednodušenie opraviteľnosti zariadení za pomoci originálnych náhradných dielov, ktoré si môžu kúpiť bežní spotrebitelia. Apple takýto program začalo zavádzať už pred 1,5 rokom. V jeho šľapajách sa teraz vybrala aj spoločnosť Microsoft.

Tá na svojom blogu zverejnila informáciu, že mnohé z jej zariadení Surface si už budete môcť opraviť aj doma. Výrobca začína meniť výrobné postupy, aby boli počítače jednoduchšie a zároveň ponúkať originálne náhradné diely pre každého.

My ešte doplníme, že podobné firmy (vrátane Apple) zvyčajne dávali k dispozícii originálne náhradné diely len certifikovaným servisným centrám. Inými slovami, v bežnom predaji ste mohli zohnať iba náhrady alebo použité komponenty.

Opravou poškodeného tabletu Surface Pro 7, 8 a 9, počítača Surface Laptop 3, 4, 5, Go 2, Laptop Studio alebo stolného Surface Studio 2+ prispejete k celkovej udržateľnosti a zároveň by ste mali čo to ušetriť, nakoľko ho nebudete musieť vymieňať za novší kus. Prax ale hovorí niečo iné.

Microsoft si pýta za náhradné diely šialené ceny

Microsoft program opráv
Zdroj: PCWorld

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím novšie zariadenie vlastníte, tým väčšie množstvo náhradných dielov budete mať k dispozícii. Smutné ale je, koľko samotné náhradné diely na staršie produkty stoja. Microsoft ich totiž podobne ako Apple vôbec nedáva lacno.

Ak si napríklad zaobstaráte notebook Surface Laptop Go 2, v bežnom predaji zaň zaplatíte približne 500 $. Samotné komponenty k nemu sú však extrémne drahé a väčšina zákazníkov sa pravdepodobne pri problémoch rozhodne pre novší model.

Loopi Eco Case
Reklama

Aby ste vám dali príklad, len displej stojí v samostatnom predaji až 288 $, klávesnica až 107 $, batéria 125 $, SSD (128 GB) 63 $ a k dispozícii sú aj iné komponenty za vysoké ceny.

Zdá sa teda, že aj riešenie do spoločnosti Microsoft je skôr legislatívnou povinnou jazdou, ako reálnou pomocou zákazníkom. Za podobné ceny vám totiž starý počítač opravia aj v autorizovanom servise a tak je ekonomicky nevýhodné, aby ste to skúšali na vlastnú päsť.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Prečítajte si tiež  Čo sa to deje? Jeden a pol ročný iPhone 13 Pro sa predáva drahšie ako keď bol nový (v roku 2021)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -