Možno, že ste zachytili informáciu o tom, ako spoločnosť Apple počas tohto týždňa rozšírila svoj program samoobslužných opráv na MacBooky Air a MacBooky Pro s čipmi zo série M1. Americkým zákazníkom vďaka tomu poskytla plnohodnotný prístup k originálnym súčiastkam, podrobným príručkám a taktiež všetkým potrebným nástrojom na opravu.

A aj keď je to dobrá správa pre tých, ktorí Apple doposiaľ za nemožnosť servisu zariadení doma kritizovali, v praxi ide o úplnú katastrofu. Potvrdil to aj známy servis iFixit, ktorý uviedol, že v riešení spoločnosti Apple vidí niekoľko závažných nedostatkov.

Ako uvádza Sam Goldheart zo spoločnosti iFixit vo svojom blogovom príspevku, vďaka novému programu bude váš MacBook Pro ešte „menej opraviteľný“ než doposiaľ. Dôvodom je komplikovaný postup pri výmene batérie, ktorý je extrémne drahý a časovo náročný.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Najväčším problémom je to, že program zákazníkom neumožňuje objednať si samostatnú náhradnú batériu. Používateľ si namiesto toho musí objednať celé vrchné puzdro počítača, ktorého je batéria súčasťou.

Následne musí zákazník postupovať podľa komplikovaného, až 162 stranového návodu, nakoľko postup spoločnosť Apple zahŕňa nezmyselné odstránenie všetkých ostatných komponentov z puzdra.

Výmena batérie doma je drahšia ako v autorizovanom servise 

Kompletný servis MacBooku Pro 13" s Retina displejom
Zdroj: Servis

Netreba pritom zabúdať, že samotný komponent je veľmi drahý, pretože obsahuje nie len batériu, ale aj podsvietenú klávesnicu, reproduktory a mnoho ďalších prvkov.

Pokiaľ si ho objednáte na 14″ MacBook Pro, pripraviť si musíte až 527 dolárov (cca 529 eur), čo znamená, že domáca výmena batérie je v porovnaní s výmenou v Apple Store alebo u autorizovaného poskytovateľa servisných služieb výrazne drahšia.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Spoločnosť Apple však už na túto kritiku reagovala, pričom uviedla, že v budúcnosti bude možné objednať batériu pre MacBook Pro ako samostatný komponent. To, kedy sa tak stane však zatiaľ neprezradila.

Každopádne, súčasný postup vyzerá ako výsmech zákazníkom do tváre. Aj keď vám firma umožní opravu zariadenia doma, v skutočnosti robí všetko preto, aby ste to ani neskúšali. Na čo je potom dobré takéto riešenie?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -