O tom, že legendárna značka telefónov končí, sme vás už informovali dávnejšie. Vedeli sme však, že Nokia nekončí úplne a dnes sa objavil prvý zo smerov, ktorým sa bude fínska spoločnosť uberať! Predstavila totiž tablet, s označením N1. Dizajnéri z Nokie si však pravdepodobne nerobili veľkú hlavu s tým, že značne okopírovali iPad mini a iPhone 6. Veď posúďte sami.

Nevideli sme to už niekde?

Že vám tablet od Nokie niečo pripomína? Nie, nie je to náhoda. Niektoré dizajnove črty sú naozaj podobné Jablkovému iPadu. Hádam najdôležitejším prvkom, ktorý potvrdzuje inšpiráciu sú zaoblené hrany, ktoré akoby z oka vypadli novému iPhonu 6 či iPadu mini. Ďalším veľmi podobným prvkom sú napríklad reproduktory či USB-C, konektor, ktorý sa až priveľmi podobá na Lightning od Apple. Tu to však ani zďaleka nekončí. Stačí sa len pozrieť na umiestnenie tlačidiel. Tlačidlo na uzamykanie nájdeme podozrivo na rovnakom mieste, ako v prípade iPadu či starších generácií iPhonu. Tlačidla na zvýšenie a zníženie hlasitosti sa taktiež nachádzajú na pravej strane, rovnako, ako v prípade iPadu. Jediná vec, ktorú tu hádam nenájdeme, je tlačidlo na vypnutie a zapnutie zvukov.

nokia2 nokia

Technické špecifikácie

Keďže sme vám už dizajn tabletu opísali relatívne podrobne, musíme vás taktiež oboznámiť s parametrami zariadenia. Tie sú naozaj vynikajúce a pri papierovom zrovnaní dokonca vyššie, ako v prípade iPadu mini 2-3. generácie. N1 ponúkne štvorjadrový Intel Atom procesor, ktorý je ladený na frekvenciu 2,4 GHz. Ten dokonca ponúka 64-bitovú architektúru, rovnako ako konkurenčný iPad. O operačnú pamäť sa postarajú solídne 2 GB a v prípade úložiska dostanete v základnej verzií až 32 GB. O fotografie sa postará dvojica fotoaparátov s rozlíšením 8 a 5 megapixelov. Displej ponúka úplne rovnaké rozlíšenie, ako iPad mini s retina displejom a teda 2048×1536, ktoré sú v ponuke pre rovnako veľký 7,9″ displej. Čo sa týka softvérového vybavenia tabletu, tak tu nájdeme Android 5.0 Lollipop, ktorý ponúka nadstavbu Nokia Z Launcher.

nokia3 nokia1

Cena

Nokia nám predstavila naozaj veľmi výkonný tablet, ktorý aj vďaka svojej predlohe vyzerá pomerne exkluzívne. Koľko však takáto sranda stojí a kedy sa dostane na náš trh? Za základnú, 32 GB verziu zaplatíte „len“ 249 $, čo tak nejako naznačuje, že pôjde predovšetkým o používateľom, ktorí chcú za rozumné peniaze aj rozumné zariadenie. Predaj u nás v Europe začne až po predaji v Číne a Rusku, ktorý je datovaný na začiatok budúceho roka! Pokiaľ by ste potrebovali tablet ochrániť pred pádmi, k dispozícií je aj špeciálny ochranný obal, ktorý je náhodou podobný smartcase, ktorý poznáme z iPadu!

nokia4

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.