Nová technológia, o ktorú sa postarali vedci z Edith Cowan University v Austrálii môže zmeniť pravidlá hry v boji proti jazde pod vplyvom alkoholu. Ako informuje portál Techspot, Vedci vyvinuli systém, ktorý pomocou kamier v interiéri vozidla dokáže rozpoznať opitosť vodiča len na základe analýzy jeho tváre.

Tieto kamery sú schopné s vysokou presnosťou identifikovať príznaky, ako sú sklené oči, ovisnuté viečka či uvoľnená čeľusť, a tým predísť potenciálnym tragédiám. Podľa vedcov ide o typické znaky, podľa ktorých sa dá rozpoznať človek pod vplyvom alkoholu.

V nedávnej štúdii vedci použili bežné RGB kamery a testovali systém na 60 dobrovoľníkoch, ktorí absolvovali jazdy v rôznych stupňoch opitosti – od triezvosti po ťažkú opitosť.

Až 75 % úspešnosť aj pri nízkych hladinách alkoholu v krvi

unavené oči alkohol za volantom
Zdroj: Unsplash / Johan Funke

Systém dokázal s presnosťou až 75 % identifikovať aj nízke hladiny alkoholu v krvi. Toto je významný pokrok oproti súčasným metódam, ktoré sa zameriavajú na štýl jazdy a môžu tak reagovať príliš neskoro.

Inovácia prináša možnosť detekcie opitosti už pri nástupe do vozidla, čo môže vozidlo automaticky zablokovať a zabrániť vodičovi v štartovaní. Okrem RGB kamier môžu byť použité aj 3D a infračervené kamery, ktoré dokážu analyzovať aj polohu hlavy a smer pohľadu.

Vedúca projektu Ensiyeh Keshtkaran zdôraznila, že systém môže zabrániť opitým vodičom v jazde ešte pred začiatkom ich cesty. Autori tohto nápadu majú navyše ambíciu rozšíriť systém aj na monitorovacie kamery, ktoré sa nachádzajú pri cestách.

Ak by teda auto neodhalilo vodiča (pretože by sa v ňom systém nenachádzal), mohla by si ho všimnúť dopravná kamera a tá by následne alarmovala policajné zložky.

Alkohol za volantom často zabíja aj na Slovensku 

Alkohol každoročne prispieva k tragickým udalostiam na cestách, pričom podľa Becep zaviní takmer 12 % všetkých dopravných nehôd.

V roku 2023 bolo zaznamenaných 11 647 nehôd, z čoho v 1 361 prípadoch bol vinník pod vplyvom alkoholu.

Pri týchto nehodách zahynulo 266 osôb, pričom pri 28 smrteľných nehodách bol zistený alkohol u vinníka. Najviac takýchto nehôd sa stalo v Banskobystrickom kraji (8), nasledovanom Trnavským krajom (6).

V EÚ budeme fúkať priamo v autách ešte pred ich štartom

BMW Digital Key Plus podporuje U1 wideband čip
Zdroj: BMW

Ako informuje nemecký BILD, od 7. júla 2024 je povinné inštalovať v každom novo registrovanom vozidle rozhranie pre tzv. Alcolock zariadenia.

Alcolock, čo je skratka pre alkohol-interlock systém, je zariadenie citlivé na alkohol, ktoré meria koncentráciu alkoholu v dychu vodiča. Vozidlo sa dá naštartovať iba vtedy, ak vodič dýchne do zariadenia a je triezvy. Tieto zariadenia stoja v rozmedzí od 1500 do 2000 eur.

Prečítajte si tiež  5 funkcií fotoaparátu v iPhone 13 Pro, vďaka ktorým posuniete vaše zábery na novú úroveň

Alcolock rozhranie je voľný konektor, ktorý umožňuje jednoduchšiu a lacnejšiu inštaláciu Alcolock zariadení do vozidiel. Od roku 2022 sú modely áut s novým typovým schválením vybavené týmto rozhraním úplne automaticky

Zariadenia Alcolock môžu zabrániť jazdám pod vplyvom alkoholu a tým zvýšiť bezpečnosť na cestách. Podľa hovorcu ADAC, Micha Gebhardta, je približne štvrtina všetkých dopravných nehôd v Európe spôsobená pod vplyvom alkoholu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -