Pokiaľ nás sledujete dlhodobo, určite viete, že sa vás pravidelne snažíme upozorňovať na rôzne druhy online podvodov, ktorým sú Slováci vystavovaní na dennej báze. A hoci sú tieto podvody pre väčšinu ľuďí už dobre známe, stále sa žiaľ nájdu jedinci, ktorí sa na ne nechajú nachytať.

Zabojovať sa proti tomu najnovšie rozhodla aj Polícia slovenskej republiky na svojej oficiálnej Facebookovej ale aj Instagramovej stránke. Konkrétne spustila novú kampaň, ktorá nám ukazuje, ako funguje jeden z najrozšírenejších online podvodov. Všetko to urobila jednoduchou a hravou formou v podobe niekoľko sekundového „Reel“ videa, na ktorom sa objavili známe tváre slovenského internetu a dokonca aj hudobnej scény.

Úlohu zlodejov si presnejšie zahrali rapper Michal „EGO“ straka a influencer Filip Jovanovič alias „Jovinečko“. Obeťou podvodu sa stal Adam Berger alias „Bergino“. Kampaň nazvala polícia ako „Podvodné hitovečky“.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

 

Policajti upozorňujú na známy podvod

Policajti týmto spôsobom hravou formou ukázali, ako funguje klasický podvod s doručovaním zásielky, s ktorým sa už stretol skoro každý Slovák. Ide o typický príklad phishingu, na ktorý si treba dávať obrovský pozor.

V praxi to funguje tak, že vám do telefónu príde SMS správa o tom, že vaša zásielka je pripravená na vyzdvihnutie, alebo doručenie, avšak ešte predtým je za ňu nutné zaplatiť clo vo výške niekoľkých eur.

V čase, kedy ľudia vo veľkom nakupujú z Číny cez platformy ako Temu alebo Aliexpress to nemusí prísť človeku hneď podozrivé.

Aj preto sa môže stať, že klikne na priložený link v SMS-ske v dobrej viere, že ide uhradiť clo, avšak namiesto toho na podvodnej stránke slovenskej pošty, alebo inej kuriérskej spoločnosti vyplní kolónky s podrobnosťami o platobnej karte, ktoré rovno odošle podvodníkom.

Tí zvyknú následne okamžite konať a obeti pomerne rýchlo vybielia účet, pričom to urobia spôsobom, ktorý prakticky vôbec neumožňuje peniaze spätne vystopovať. Aj preto si treba dávať na podobné situácie pozor a vždy si dobre overovať, kam zadávate údaje o svojej karte.

A pokiaľ na tento podvod naletíte a hneď si uvedomíte, čo sa asi stalo, urýchlene kontaktujte vašu banku, aby vám zablokovala platobnú kartu. Stále je tu šanca, že predbehnete online kriminálnikov.

Polícia zverejnila aj ďalšie videá

Okrem vyššie uvedeného podvodu zameraného na falošné SMS správy s doručením zásielky a clom policajti zverejnili aj ďalšie videá zo série Podvodné Hitovečky, ktoré sú zamerané na podvody páchané predovšetkým na senioroch. Pozrieť si ich môžete nižšie.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Slovenská polícia odkazuje verejnosti: Pozor, toto sú weby a účty, ktoré šíria proruskú propagandu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -