Predstavte si situáciu, kde páchateľ uniká pred zákonom vo svojom vozidle a ignoruje všetky výzvy na zastavenie. Namiesto nebezpečnej naháňačky, pri ktorej sú ohrozovaní aj ostatní účastníci cestnej premávky by polícia mohla v blízkej budúcnosti využiť pokročilú bezdrôtovú technológiu na diaľkové vypnutie vozidla. Tento inovatívny prístup, financovaný ministerstvom vnútra ČR, bol minulý týždeň predstavený odborníkmi z ČVUT v Prahe a VUT v Brne. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Projekt s názvom ELORYKS, na ktorom českí vedci pracujú už celé tri roky, umožňuje v kritických situáciách elektronicky obmedziť rýchlosť unikajúceho vozidla alebo ho úplne zastaviť bez toho, aby to jeho vodič vedel akokoľvek ovplyvniť. Systém má dosah približne 300 metrov, čo eliminuje potrebu používania tradičných, často nebezpečných donucovacích prostriedkov.

Testovaná technológia využíva systém bezdrôtovej komunikácie medzi vozidlami, známy pod pojmom V2X (Vehicle-to-Everything), ktorý je už dnes súčasťou komerčne vyrábaných vozidiel (majú ho napríklad elektrické modely VW, alebo aj VW Golf).

Táto technológia umožňuje vozidlám komunikovať s inými vozidlami v okolí alebo s „inteligentnou“ dopravnou infraštruktúrou. Teoreticky ju však budú vedieť vo svoj prospech využiť aj policajti.

Policajti auto zastavia cez tablet 

Policajti auto tablet
Zdroj: Dalle-E

Celé by to malo fungovať tak, že policajné vozidlo môže do toho prenasledovaného odoslať signál, ktorý zachytí jeho komunikačná jednotka. Tá následne dostane povel, aby vozidlu znemožnila ďalšiu jazdu.

Môže to urobiť napríklad prerušením prívodu paliva do motora, alebo v prípade elektromobilov obmedzením prísunu energie z batérie. Policajti by všetko ovládali jednoducho cez tablet.

Zaujímavé je, že tento systém nemusí byť určený len na zastavovanie unikajúcich páchateľov. Môže mať aj oveľa praktickejšie využitie, napríklad pri ukradnutých vozidlách. Rovnako by sa mal dať využiť aj pri obmedzení pohybu okolo chránených objektov alebo pri akciách proti obzvlášť nebezpečným zločincom. Tento prístup by značne zvýšil bezpečnosť a efektivitu policajných zásahov.

Systém sa už testuje. Treba však vyriešiť viacero otázok 

Polícia slovenskej republiky
Zdroj: Wikipedia / Matus.antol (úprava redakcie)

Hoci ide o obrovskú inováciu, ktorá môže policajtom zjednodušiť prácu a zároveň znížiť riziko ohrozenia zdravia alebo života pri zásahoch, ešte stále o nej nemôžeme hovoriť, ako o samozrejmosti.

Pred jej zavedením do praxe je totiž potrebné vyriešiť viaceré právne a procesné otázky, ktorý súčasťou sú podmienky využitia systému a tiež jeho ochrana pred zneužitím.

Zároveň tiež platí, že rozšírenie takéhoto systému bude vyžadovať reguláciu na európskej úrovni a dohody medzi bezpečnostnými zložkami a výrobcami automobilov. A to pochopiteľne potrvá ešte nejaký ten čas.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: 279 nových radarov vám odmerá rýchlosť, skontrolujú stopku a zachytia tiež prejazd na červenú

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -