Aj napriek tomu, že sa to môže zdať ako neuveriteľné, naša technológia je už natoľko vyspelá, že dokáže sama pristáť na kométe, čo je však ešte zaujímavejšie je fakt, že to dokáže zároveň natáčať a naživo streamovať do celého sveta! Pozrite si priamy prenos, ako sonda Rosetta Philae pristane na kométe.

Dlhých 10 rokov 

Pokiaľ sa vás opýtame na 67P/ChuryumovGerasimenko, pravdepodobne nebudete vedieť o čom je reč. Totiž toto je práve názov kométy, ku ktorej cestuje sonda Rosetta Philae už dlhých 10 rokov a názov dostala podľa svojho objaviteľa. Dnes si môžte pozrieť z tejto akcie živý záznam priamo tu, ide totiž o naozaj veľkú udalosť, keďže pôjde o prvé pristátie sondy na kométe v histórií ľudstva!

komča

Veľmi náročné pristátie

Pôjde síce o zatiaľ prvé pristátie sondy na kométe, no prvý kontakt s ňou to však nie je. Americkej NASA sa ešte v roku 2005 podarilo uskutočniť cielenú zrážku kométy so sondou, pri ktorej bola sonda pochopiteľne zničená, no podarilo sa vďaka nej vymrštiť prach do kozmického priestoru, ktorý bol následne analyzovaný. Pristátie na kométe bude omnoho náročnejšie, ako len naplánovať zrážku a ESA (Európska kozmická agentúra) si sľubuje omnoho detailnejší rozbor kométy. O kométach zatiaľ všeobecne vieme, že ide o zmrazenú masu prachu a ľadu. Živé vysielanie bolo spustené ešte 24 hodín pred akciou.

Program

11.11. 2014

13:00 Štart vysielania

12.11.2014

00:00 Záverečné prípravy k manévrovaniu

03:03 Plánované oddelenie sondy

06:00 Prvé fotky

08:00 Posledné prípravy pred pristátím sondy

10:00 Plánovaný čas pristátia sondy s odchýlkou 15 minút

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.