Pred pár dňami sa konal už 8. ročník Pwn2wn, kde sa odborníci z celého sveta, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou pokúsili prelomiť zabezpečenie najnovších verzií webových prehliadačov. Výsledkom ich pokusov malo byť prelomenie ochrany a následné spustenie akéhokoľvek kódu, ktorý by v iných prípadoch prehliadač nemal spustiť za žiadnu cenu!

Skvelá vec!

Aj keď to na prvý prvý pohľad vyzerá ako veľmi zlá reklama pre vývojárov, ktorý sa podieľajú na daných prehliadačoch, v skutočnosti je to skvelá vec. Všetky sa totiž podarilo prelomiť, no o to vôbec nejde. Skúsení hackeri totiž upozornia na chyby, ktoré môžu v prehliadačoch spôsobovať problémy a následne dostanú veľké peniaze. Akcia je navyše celá spravená tak, aby sa informácie o chybách prehliadačoch dostali priamo k vývojárom s tým, že o nich nikto iný nevie. Znamená to teda, že sa celkovo zvýši bezpečnosť prehliadačov skôr, ako niekto iný odhalí chybu.

- Reklama -

Každý jeden účastník takejto akcie má presne 30 minút na to aby ukázal a najmä poukázal na chybu, ktorú práve objavil. Aby sme však nepodali mylnú informáciu, k prelomeniu prehliadača nedôjde za 30 minút. To by pravdepodobne asi ani nebolo možné. Ide tu hlavne o to, aby odborníci odhalili najnovšie chyby v nových verziách prehliadačov!

Ako to dopadlo

Internet Explorer – najhoršie skončil webový prehliadač Internet Explorer, ktorý je neslávne známy svojou (ne)stabilitou. Odborníci našli rovné 4 chyby! (tesované na Windows 8.1)
Mozilla Firefox – O čosi lepšie skončil Firefox od Mozilly. Tu našli odborníci o jednu chybu menej ako v Internete Explorer. Stále však ide o pomerne chybný webový prehliadač. (testované na Windows 8.1)
Safari – Pomerne dobre dopadol prehliadač od spoločnosti Apple. Tu našli odborníci len dve chyby, no ani to nestačilo na víťazstvo! (testované na OS X Yosemite)
Chrome – Absolútnym víťazom sa stal Chrome od spoločnosti Google. Ani ten však nie je bezchybný. odborníci tam našli jednu chybu.  (testované na Windows 8.1)

Najviac peňazí dostal odborník JungHoon Lee. Za objavenú chybu v prehliadači Chrome dostal 110 000$, za chybu objavenú vo webovom prehliadači Safari od Apple 50 000$ a ďalších 65 000$ za chybu objavenú v Internete Explorer 11. Pokiaľ si to teda sčítame, dokopy dostal 225 000$, čo na jednu akciu nie je málo! Celkovo sa v súťaži rozdalo 557 500$! Nechete sa stať odborníkom na bezpečnosť? 🙂

Zdroj: techcrunch.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -