K obmedzeniu dodávok do Ruskej federácie sa pripájajú aj giganti ako Intel či AMD. V rámci vývozných obmedzení dvojica firiem pozastavila predaj a vývoz čipov do Ruska. Podobnú taktiku zvolil aj najväčší svetový nezávislý výrobca integrovaných obvodov TSMC. Procesory sa tak môžu stať nedostatkovým tovarom už do niekoľkých týždňov.

Prečítajte si tiež  Apple obmedzuje ruský Apple Store. Nákup iPhonu či iného zariadenia už nie je možný online

Ruské médiá tiež tvrdia, že pozastavenie potvrdilo aj Združenie ruských vývojárov a výrobcov elektroniky (ARPE). Okrem toho vraj spoločnosť Intel oznámila čínskym IT spoločnostiam, že predaj do Ruska bol všeobecne zakázaný, pričom sa firma odvoláva na dodržiavanie platných vývozných predpisov spojených so sankciami. Tieto sankcie boli vydané Úradom pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) a Úradom pre priemysel a bezpečnosť (BIS).

Rozsah zastaveného predaja je však v súčasnosti nejasný. Nové vývozné obmedzenia sú zamerané predovšetkým na čipy na vojenské účely alebo čipy s dvojakým použitím, ktoré by sa mohli používať na civilné aj vojenské účely. To znamená, že predaj väčšiny čipov zameraných na spotrebiteľov, ako sú čipy Ryzen od spoločnosti AMD a Core od spoločnosti Intel, by zatiaľ nemal byť ovplyvnený v takom meradle, ako čipy používané v zbrojárskom priemysle.

AMD Ryzen
Unsplash / Luis Gonzalez

Všeobecne sa však očakáva, že dôjde k zastaveniu predaja všetkých polovodičov do Ruska. Ak sa niektoré procesory aj napriek tomu objavia na predajných pultoch Ruska, ich cena rapídne vzrastie. Toto nariadenie vojde do platnosti hneď, ako sa spoločnosti dohodnú, akých produktov sa nariadenia bezprostredne týkajú.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -