Takmer každý z nás pozná uznávaného vedca Stephena Hawkinga, ktorý aj napriek svojej diagnóze, kvôli ktorej v podstate nemôže rozprávať ani hýbať rukami a nohami, dokázal pre ľudstvo naozaj veľa. Stephen používa na komunikáciu s ľuďmi špeciálny počítač s hlasovým syntetizátorom, ktorý bol prednedávnom vylepšený firmou Intel a dokonca aj Swiftkey!

Intel a SwiftKey

Pokiaľ poznáte klávesnicu SwiftKey, určite viete, že ide o jeden z najlepších softwarov na trhu, ktorý nám umožňuje písanie na našom smartfóne. Vývojári tejto klávesnice sa prednedávnom pustili do spolupráce so spoločnosťou Intel, aby priniesli vedcovi čo najjednoduchší a zároveň najrýchlejší spôsob zadávania textu. Predikčný a korekčný software bol vylepšovaný podľa Stephenovho štýlu písania a slovnej zásoby, ktorú používa.

- Reklama -
stephen-svetapple.sk
SwiftKey sa postarali o komunikačnú stránku nového systému – svetapple.sk

SwiftKey sa teda postaral o software celého systému, čo však urobil Intel? Ako ste už určite tušili, spoločnosť Intel sa postarala o hardware celého systému. Nový mobilný počítačový systém nahradil ten starý, ktorý bol pripojený k vozíku vedca vyše 20 rokov. V spoločnosti sa samozrejme posnažili priniesť pôvodný štýl užívateľského rozhrania, na ktorý je Stephen zvyknutý. Nový systém reaguje omnoho rýchlejšie ako ten predošlý a umožňuje omnoho rýchlejší prevod textu na reč, ako predtým. Na záver Stephen Hawking poznamenal:

„Vzhľadom na to, že medicína nepozná možnosť na moje vyliečenie, musím sa spoliehať na technológiu, ktorá mi napomáha komunikovať  aj žiť. Vývoj tohto nového systému má potenciál zlepšiť život postihnutých ľudí na celom svete. Je naozaj priekopníckym spôsobom v oblasti medziľudskej interakcie a má schopnosť prekonať komunikačné bariéry, ktoré nám doteraz stáli v ceste,“

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.