Americká automobilka Tesla opäť rozvírila vodu v automobilovom priemysle, keď jej generálny riaditeľ Elon Musk avizoval uvedenie robotického taxíka. Ako informuje portál Futurism, známy miliardár minulý týždeň oznámil dátum odhalenia „Tesla Robotaxi„, ktoré môže zmeniť spôsob, akým každý deň cestujeme do práce.

Ako to už u Muska býva zvykom, na toto oznámenie si nepripravil žiadnu významnú udalosť. Urobil to klasicky po svojom cez sociálnu sieť X v typickom štýle záhadnej a krátkej komunikácie. Podľa jeho stručného príspevku bude Tesla Robotaxi odhalená v druhej polovici tohto roka, konkrétne 8. augusta 2024.

A aj keď tento tweet vyvolal v technologickom svete poriadny rozruch, správy NBC naznačujú, že informáciu treba brať s určitou rezervou.

Tesla totiž o žiadnych svojich plánoch na služby bez vodiča neinformovala americké regulačné orgány, ktoré majú na starosti projekty, akým má byť Robotaxi.

Spoločnosť Tesla nekontaktovala ani kalifornský úrad pre motorové vozidlá a kalifornskú komisiu pre verejné služby, ktoré sú rozhodujúce pre schvaľovanie takýchto služieb v štáte.

Technológia Tesly nespolieha na LiDAR. Môže s tým byť problém 

Toto zistenie však nie je pre Muskove spoločnosti, ktoré často ohlasujú ambiciózne projekty ešte pred oficiálnym získaním regulačnej podpory ničím novým. S podobným scenárom sme sa koniec koncov stretli a aj v minulosti pri Neuralinku.

Súčasná autonómna technológia spoločnosti Tesla, ktorej súčasťou je aj pokročilý Autopilot umožňuje riadenie bez použitia rúk. Vozidlo dokáže zatáčať do zákrut a rýchlosť udržiava adaptívny tempomat len pomocou kamier namiesto zložitejších LiDAR skenerov, na ktoré sa spolieha konkurencia.

Aj to však môže byť dôvod, pre ktorý bude mať Robotaxi problémy v schvaľovacích procesoch regulačných orgánov. Existujú totiž obavy, či je technológia založená na kamerách a špičkovom hardvéri dostatočne bezpečná pre cestujúcich.

Robotaxi je pravdepodobne ešte poriadne ďaleko 

Tesla Taxi / Robotaxi
Zdroj: Dall-e

Vyhliadky Tesly na skoré spustenie služby Robotaxi sa zdajú byť vzdialené. Konzultant pre autonómne vozidlá Brad Templeton pre NBC naznačil, že získanie potrebných povolení by mohlo trvať najmenej osem mesiacov, čo naznačuje, že hoci Tesla môže predviesť prototyp Robotaxi, jeho nasadenie na verejných cestách potrvá nejaký ten piatok.

Okrem toho je pre spoločnosť Tesla náročný aj širší kontext. Rast spoločnosti je spochybňovaný, keďže čelí silnej konkurencii zo strany čínskych výrobcov elektrických vozidiel, ktorí získavajú väčšie podiely na trhu a ponúkajú cenovo dostupnejšie elektromobily.

Zároveň tiež platí, že ambiciózny cieľ Elona Muska z minulosti, v rámci ktorého chcel do roku 2020 predstaviť plne autonómnu jazdu, ktorú bude využívať viac, ako jeden milión Tesiel po celom svete nebol splnený.

Prečítajte si tiež  Nová Tesla Model 3 sa ukázala na uniknutej fotografii. Bude krajšia a gresívnejšia

Aj preto treba počítať s tým, že uvedenie Robotaxi je od nás vzdialené pokojne ešte na niekoľko rokov. Veď aj Tesla Cbyertruck bola predstavená koncom roka 2019, no do výroby sa dostala až na prelome rokov 2023 / 2024.

Vzhľadom na pretrvávajúcu kontrolu zo strany rôznych regulačných orgánov a zložitosť zavádzania takejto technológie do praxe je cesta spoločnosti Tesla k spusteniu plne autonómnej služby Robotaxi veľmi problematická. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -