Spoločnosť Tesla Motors patrí medzi jedny z najinovatorskejších spoločností vôbec. CEO spoločnosti Elon Musk nechal uvoľniť všetky patenty, ktorými spoločnosť disponovala s tým, že pokiaľ ich niekto použije v dobrom nebude ho žalovať.

Tesla Motors

Tesla Motors je spoločnosť založená Elonom Muskom (založil aj napríklad PayPall) v roku 2003. Od svojho počiatku vyvíja a vyrába elektromobily. Momentálne má v ponuke len jeden model a to Teslu „S“. Pripravuje sa však ďalší z označením „X“ a už dávnejšie ukončili výrobu u elektrického kabrioletu „Roadster“.

Sám Elon Musk už navrhol spoluprácu spoločnosti Apple a tak by sme sa možno mohli dočkať viacerých prvkov zakomponovaných v budúcich Teslách či dokonca prvý Elektromobil od Apple. Ide však len o ničím nepodloženú teóriu a tak sa nemusíme stretnúť ani z jednou z týchto dvoch možností. Zaujímavé je však na tejto spoločnosti to, že funguje na veľmi podobnom princípe ako Apple. Dokonca ju často krát aj k jablkovej firme priraďujú!

elon-musk-the-hyperloop-design-is-coming-august-12
CEO spoločnosti Tesla Elon Musk – svetapple.sk
Roadster_2.5_windmills_trimmed
Prvým elektromobilom spoločnosti bola Tesla Roadste – svetapple.sk

 

Uvoľnené Patenty

O tom, že Ellon Musk je dokonalý inovátor niet pochýb. Za štyridsať rokov dokázal totižto viac ako niektorý za celí život. Najnovšou pikoškou, ktorú zverejnili na oficiálnom blogu Tesly je to, že spoločnosť uvoľní všetky svoje patenty, a pokiaľ ich niekto použije v dobrom úmysle nebude ho žalovať. Musk tvrdí, že chce týmto počinom rozšíriť trh s elektromobilmy, kedže jeho elektromobily sú považované za najlepšie vôbec. Podotýkam, že Tesle ani z ďaľeka nekonkurujú obrovské koncerny ako sú napríklad Toyota či Volkswagen. Spoločnosti, ktoré sú na trhu už množstvo ďesaťročí! Špekuluje sa však aj o tom, či nejde o dokonalo premyslené PR či dokonca akýsi záchranný krok Tesly. Elektromobily, ktoré firma vyrába sú oproti iným značkám podstatne lacnejšie no pre bežného smrteľníka stále nedostupné ( v USA sa model „S“ začína od 66 570USD, teda približne 50 000€). Najväčšie očakávania vkladajú do dostupného elektromobilu s označením „E“, ktorý by bol dostupný omnoho širším masám ako napríklad model „S“ či „X“. Pokiaľ by však tento model nevykázal spoločnosti očakávané zisky mohlo by sa stať, že začne byť stratová a tak sa z celej spoločnosti stane len akási továreň na baterky.

tesla-model-s
Tesla model S – svetapple.sk
elon-musk-is-standing-inside-the-backseat-of-tesla-model-x
Tesla model „X“ zataľ dostupný len na objednávku – svetapple.sk

To sa však dúfajme nestane a tejto relatívne mladej spoločnosti držíme palce aj v budúcnosti. Určite má skvelú víziu, ktorá sa jej darí presadiť!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.