Spoločnosť Apple sa nedostala na svoju pozíciu, na ktorej sa nachádza teraz len tak. Všetko to, čo vidíme v dnešnej dobe si muselo v minulosti prejsť mnohými súdnymi spormi a problémami, ktoré ju takmer potopili na dno. Jeden z hlavných aktérov takýchto súdov bol v minulosti jednoznačne Microsoft, ktorý Applu ukradol nápad, ktorý Apple ukradlo Xeroxu. Dneska sú však už vzťahy omnoho lepšie a Windows 95, čo bol na svoju dobu veľmi pokrokový operačný systém, oslavuje neuveriteľných 20 rokov!

Antikampaň

Všetko to viacmenej začalo pred 20 rokmi, kedy spoločnosť Micosoft predstavila svoj, na tú dobu veľmi pokrokový a pestrofarebný, operačný systém. Na jednej strane sa ho spoločnosť Apple snažila zhodiť mnohými trápnymi reklamami, ktoré útočili na jeho nové funkcie, ktoré zas až také pokrokové neboli, ale nikto kompetentný v Apple si neuvedomoval, že na tú dobu bol Windows 95 ďaleko pred tým, čo ponúkala samotná jablková spoločnosť. Aj to bol dôvod, prečo operačný systém získal okamžite neuveriteľnú popularitu a Apple sa len neveriacky dívalo, ako to je vlastne možné.

- Reklama -

Popularita zo dňa na deň stále narastala a na Windows 95 si si musel vystáť radu, asi ako dnes na iPhone. Nie, nerobíme si srandu, skutočne. Bolo to niečo, čo dnes voláme „must have.“ Každý ho chcel mať vo svojom počítači  a dokonca veľa používateľov vtedajších Macintoshov prešli na PC, čo bola pre spoločnosť Apple, ktorej sa stále viac a viac nedarilo a postupne sa potápala, len tvrdá rana.

Prečítaj si tiež: iPhone 6S, 12-megapixelov a 5 vrstiev!

Všetko zlé je však na niečo dobré a akonáhle Apple zistilo, že musia veci robiť lepšie, zmenili sa aj počítače spoločnosti. Pravda, zásluhu má na tom dozaista aj sám Steve Jobs, ktorý sa v roku 1997 vrátil do spoločnosti Apple a celú spoločnosť vďaka iMacu, ktorý navrhol Jony Ive zachránil. Dnes už naozaj nie je dôvod riešiť podobné žabomyšie spory. Darí sa aj Microsoftu aj Apple, aj keď sa už karta stihla obrátiť. Chceli by sme popriať Windowsu 95 šťastných 20 rokov medzi nami a pripomenúť mu, že naň len tak nezabudneme!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.