Väčšina ľudí pozná bežné typy hier a športov, kde sa stávky uzatvárajú vopred, ale my sa pozrieme na niektoré zvláštne, zriedkavé a úplne divné hazardné hry, ktoré sa na svete hrajú.
1. Belgický vtáčí spev
Náš prvý kandidát pochádza z Belgicka (preto ten názov). Belgický vtáčí spev je hra, založená na nesmierne zábavnej myšlienke, teda stávky sa uzatvárajú na výkon vtákov.
Že na aký výkon? Nuž, pred kruh hráčov sa umiestni viacero spevavcov, a hráči uzatvárajú stávky na to, ktorý vták bude spievať najhlasnejšie alebo najdlhšie. Hoci v minulosti niekoľko skupín aktivistov za práva zvierat vyjadrilo obavy, na zabezpečenie dobrých životných podmienok vtákov sa uplatňujú veľmi prísne predpisy.
2. Pachinko
Tento kandidát z Japonska je tak nezvyčajný, ako je vo svojej domovskej krajine veľmi populárny. Hra Pachinko vznikla v Nagoji po druhej svetovej vojne a spája pinball, hracie automaty a arkádovú hru, často s motívom anime.
Pachinko sa štýlom hry veľmi podobá vertikálnemu flipperu, hoci hlavný rozdiel je v tom, že hráči musia držať v akcii viacero loptičiek namiesto jednej. Základným cieľom je zabrániť tomu, aby loptičky spadli do nesprávnych výstupných otvorov. Ak ich udržíte v hre, alebo dostanete do správneho otvoru, získate cenu.
Hoci pôvodne išlo o zvláštny vynález, dostupný len v niekoľkých podnikoch, Pachinko dnes patrí k najpopulárnejším hrám v Japonsku a jeho popularita zaznamenala obrovský nárast tak v jeho pôvodnej mechanickej forme, ako aj na virtuálnych a online platformách.
3. Drejdel
Drejdel je jednoduchá hazardná hra, kde však ide o veľa, a od staroveku sa v židovských domácnostiach bežne hrá počas sviatkov Chanuky. Drejdel sám o sebe je vlastne akoby štvorstranný vĺčik.
Počet hráčov nie je obmedzený, podstatné je, aby každý mohol Drejdel roztočiť (žiadne chanukové či vianočné rodinné spory nie sú povolené).
Pravidlá sú jednoduché. Po prvé, hráči vytvoria bank z čohokoľvek od čokolády po zápalky, gombíky, či až po obľúbený stávkový žetón, hrozienka.
Štyri strany Drejdelu naznačujú, čo sa stane s hráčom, ktorý ho roztočí. „Nun“ znamená, že hráč nedostane nič, „Gimel“ vyhráva všetko. „He“ znamená polovičné rozdelenie banku a „Šin“ alebo „Štel“ znamená, že hráč musí niečo do banku pridať. Zvyčajne sa hrá viac kôl, aby bola hra spravodlivejšia a asi už tušíte, že víťazom je ten, kto na konci kola získa bank. Slovenské online kasína väčšinu z nich síce neponúkajú, no ak chcete rozprúdiť rodinnú debatu či zvýšiť tlak svojim spoluhráčom, Drejdel je na to ako stvorený.
4. Ruleta s pieskomilom (a keď už sme pri tom, Kuracia výzva)
Ďalšia hazardná hra so zvieracou témou, ktorá sa (verte-neverte) hrá v špecializovaných kasínach po celom svete.
Hra údajne vznikla v Atlantic City, rodisku legendárnej Kuracej výzvy, kde stávkujúci môžu vyzvať čiperné kura menom Ginger na partiu piškvoriek (nie, nevymýšľame si).
Ale vráťme sa k rulete s pieskomilom — ako už názov napovedá, hra je variáciou rulety, no namiesto toho, aby si hráči stavili, kam padne loptička, vkladá sa do kolesa pieskomil (ktorého priťahuje jedlo). Keď pieskomila vypustia, pôjde za vôňou do jednej z očíslovaných škatúľ. A hádate správne – číslo škatule je výherné číslo.
5. Kameň-papier-nožnice (v 3D!)
Náš posledný príspevok je taká klasika, až človeka priam zarazí, že si niekto našiel čas a vytvoril z toho skutočnú virtuálnu hru. No naozaj, existuje nepreberné množstvo virtuálnych hier kameň-papier-nožnice pre hráčov, ktorí nechcú zvláštne tvary vytvárať vlastnými rukami.
Ešte zaujímavejšie (alebo neuveriteľné, záleží od uhla pohľadu) je, že existuje množstvo online turnajov (buď proti ľudským hráčom alebo umelej inteligencii), niektoré dokonca s peňažnými cenami!
Takže tak. Tisíce rokov evolúcie ľudstva a hier, ktoré hráme, aby nám ušiel čas, a aj tak sa stále vraciame ku kameňu-papieru-nožniciam — hre, ktorú si konečne môžete zahrať aj na svojom počítači. Úžasná doba!