Futbaloví fanúšikovia, ktorí sa rozhodnú navštíviť Katar na majstrovstvách sveta vo futbale, by si nemali sťahovať ani inštalovať žiadne oficiálne aplikácie, ktoré sa týkajú podujatia do svojich iPhonov alebo Android zariadení. Téme sa venoval portál Appleinsider.
Tvrdia to priamo šéfovia EÚ pre ochranu údajov. Podľa ich zistení tieto apky predstavujú obrovské riziko pre zachovanie súkromia a preto predstavujú hrozbu.
Na veľkých podujatiach, medzi ktoré patria aj Majstrovstvá sveta vo futbale, sa často vytvárajú šikovné softvéry, ktoré návštevníkom a fanúšikom pomáhajú pri navigácii, plánovaní ciest a zisťovaní ďalších informácií, ktoré by mohli počas pobytu v krajine potrebovať.
Hoci sú väčšinou tieto aplikácie z bezpečnostného hľadiska v poriadku, zdá sa, že v prípade majstrovstiev sveta vo futbale v Katare to neplatí.
Pred aplikáciami na MS vo futbale v Katare varuje viacero európsky krajín. Obulo sa do nich napríklad Nemecko
Na čele varovaní stojí Nemecko, ktoré tvrdí, že údaje zozbierané aplikáciami „idú oveľa ďalej“, ako sa uvádza v ich popise. Aj preto je ich používanie považované za rizikové a ľudia by sa im mali širokou okľukou vyhýbať.
Napríklad jedna aplikácia zhromažďuje údaje o telefonických hovoroch uskutočnených na zariadení vrátane telefónnych čísel – uviedol nemecký regulačný orgán.
„Je tiež zrejmé, že údaje používané aplikáciami nezostávajú len lokálne v zariadení, ale sú prenášané aj na centrálny server,“ dodal regulátor v utorkovom vyhlásení. Práve s týmito údajmi vedia v Katare následne narábať.
Nemecko zašlo s opatreniami až tak ďaleko, že vyzvalo návštevníkov Kataru, aby v prípade nevyhnutné používania apiek využili úplne iný telefón, ktorý nemajú nijako spárovaný so svojim hlavným zariadením alebo kontom (napríklad Apple ID alebo Google).
Ticho nezostali ani Nóri či Francúzi. Rovnako varujú používateľov iOS aj Androidov pred nebezpečnými apkami
Nórsko ponúklo podobné varovanie ako Nemecko v súvislosti s prístupom k aplikáciám v Katare. „Existuje reálna možnosť, že návštevníci Kataru, a najmä zraniteľné skupiny, budú katarskými orgánmi monitorovaní,“.
Úrady vo Francúzsku dodali, že fanúšikovia by si mali dávať „osobitný pozor“ na fotografie a videá a aplikácie inštalovať len tesne pred odchodom z krajiny a po príchode domov ich vymazať. Zbieranie údajov totiž môže pokračovať aj po skončení MS vo futbale.
V prípade podujatia poznačeného kontroverziami od jeho udelenia Kataru v roku 2010 panujú obavy, že údaje zhromaždené aplikáciami by sa mohli použiť na monitorovanie skupín, ktoré autoritárska vláda považuje za problémové.
Spolu so zlým stavom ľudských práv a zlým zaobchádzaním s komunitou LGBTQ+ v krajine by tieto obavy mohli byť opodstatnené. Katarská vláda a spoločnosti Apple či Google sa k obvineniam z porušovania ochrany osobných údajov zatiaľ nevyjadrili.
Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?