Na svete je prvý prototyp kamery, ktorá nepotrebuje batériu, napája sa totiž fotením. Ak je snímač kamery vystavený svetlu, pixely využívajú fotodiódy na generovanie elektrického prúdu. Tvorcovia kamery z Columbijskej univerzity využili skutočnosť, že snímač fotoaparátu funguje na podobnom princípe ako solárny panel na získavanie elektrickej energie. Zatiaľ čo snímač digitálneho fotoaparátu používa fotokonduktívny režim, solárny panel využíva fotovoltický princíp. Vytvorili teda obrazový snímač s diódami, ktoré môžu striedavo vykonávať obe tieto úlohy. Pri vystavení svetlu sa snímač prepína medzi snímaním a napájaním. Každú sekundu vyprodukuje dostatok energie na zachytenie ďalšej snímky a tak to môže pokračovať nekonečne dlho, vo výsledku potom vznikne videovýstup.
Funguje to dobre na zachytenie jednej snímky za sekundu, no zatiaľ iba s nízkym rozlíšením 30 × 40 pixelov (0,0012 Mpx).
Tím pod vedením Shree K. Nayara zhotovil telo kamery z komponentov vytlačených pomocou 3D tlačiarne. Hoci prototyp má v súčasnosti len skromné schopnosti a nezdá sa veľmi praktický, v krátkodobom horizonte by technológia mohla nájsť uplatnenie v bezpečnostných kamerách, zariadeniach z oblasti wearables a pod.
No technológia batérií predstavuje obrovskú prekážku aj pre špičkových výrobcov fotoaparátov, preto je dosť možné, že prejavia záujem o takýto projekt.
„Životnosť batérie je pretrvávajúca výzva pre všetky zariadenia spotrebnej elektroniky, ktoré sa stávajú čoraz výkonnejšími,“ povedal CEO GoPro Nick Woodman. „Všetci sme tak trochu otrokmi vývoja nových batériových technológií, ktoré by zabezpečili dlhšiu výdrž.“ Preto kamera, ktorá by bola schopná natáčať donekonečna bez batérií, by mohla znamenať skutočnú revolúciu.
Zdroj: itnews.sk