Keď sa povie NASA, automaticky si spomenieme na vesmírny program USA, kozmické lode a satelity. Existuje však veľa vecí, ktoré používame v bežnom živote a ani netušíme, že za ne vďačíme NASA a jej partnerom.
Tu je niekoľko príkladov toho, ako NASA prispela k zlepšeniu života na Zemi.
1. Aku náradie
Aku, bezdrôtové náradie poháňané batériami, vyvinul Black & Decker v spolupráci s NASA koncom 60. rokov minulého storočia. Takéto ľahké vŕtačky použili astronauti z Apolla na Mesiaci.
2. Termofólia
Termofólia je povinná súčasť autolekárničky, no možno neviete, že aj tento ľahký plast pokrytý tenučkou vrstvou hliníka vyvinula NASA v roku 1964 pre americký vesmírny program.
3. Povlak na ochranu skiel okuliarov
Povlak chrániaci sklá na vašich dioptrických či slnečných okuliaroch proti poškriabaniu bol takisto pôvodne určený na priezory heliem vo výbave kozmonautov.
4. Zlepšené radiálne pneumatiky
Za zdokonalenie radiálnych pneumatík na autách takisto vďačíme NASA. Táto technológia pomohla kozmickej lodi Viking Lander pristáť na Marse v roku 1976.
5. Pamäťová pena
Matrace a vankúše z pamäťovej peny, ktoré sa dnes s obľubou používajú v posteliach, pôvodne slúžili na lepšiu ochranu proti nárazu v lietadlách.
6. Detektory dymu
Nastaviteľné detektory dymu vyvinula NASA v spolupráci s Honeywell Corporation pre program Skylab, ktorý sa začal v roku 1973. Boli dokonca schopné rozlišovať medzi škodlivými plynmi a dymom z požiaru.
7. Športová obuv s tlmením nárazov
Moderná športová obuv, ktorá tlmí nárazy, udržiava stabilitu a umožňuje kontrolu pohybu, má pôvod v technológii obuvi používanej na Mesiaci počas misií kozmických lodí Apollo.
8. Diaľkové telefónne hovory
Telefónne hovory na veľké vzdialenosti boli možné až po vybudovaní satelitov a ich umiestnení na obežnej dráhe Zeme.
9. Solárne farmy
Z NASA pochádza aj myšlienka solárnych fariem slúžiacich na koncentrovanú výrobu solárnej energie.
10. Umelé svaly
Systémy umelých svalov s robotickými senzormi sa pôvodne používali pre vesmírne roboty, no na začiatku tohto storočia sa niektoré inovácie začali uplatňovať pri vývoji dokonalejších umelých končatín pre postihnutých ľudí.
11. Dojčenská výživa
V 80. rokoch NASA zamerala svoj výskum na možnosti využitia vodných rias na vytváranie kyslíka, potravy a recykláciu odpadových látok počas dlhých vesmírnych letov. Tieto poznatky potom využila firma Martek Biosciences, ktorá začala z rias vytvárať doplnky stravy, ktoré sa pridávajú aj do dojčenskej výživy.
12. Filtrovanie vody
Pri dlhodobom pobyte vo vesmíre je nevyhnutná technológia čistenia vody umožňujúca jej opätovné pitie. Základnou súčasťou takéhoto prístroja je MCV (Microbial Check Valve), ktoré pomocou jódu zbavuje vodu mikróbov, aby bola znova vhodná na pitie. Takýto prístroj sa používa na mnohých miestach na Zemi, ktoré trpia nedostatkom pitnej vody, napr. v Mexiku, Malajzii, Dominikánskej republike či Pakistane.