Všetci sme už videli katastrofické filmy, v ktorých obrovský asteroid po dopade na Zem vyhubil skoro všetko živé. Ľudia si však neuvedomujú, že hrozba z vesmíru je reálna a podľa najnovších zistení NASA môže prísť už v roku 2046. Téme sa venoval portál The Guardian.

Nový asteroid, ktorý sa podarilo detegovať nesie označenie 2023 DW a podľa výpočtov by mohol dopadnúť na Zem na Valentína (14. februára) v roku 2046. Šírka tohto vesmírneho objektu je až 50 metrov, takže by dokázal narobiť na našej planéte nepekné škody.

Za objavom stojí Európska vesmírna agentúra, ktorá spozorovala 2023 DW ešte 26. februára. Podľa výpočtov expertov existuje šanca 1 ku 607, že skutočne zasiahne Zem. Z pozorovania je zrejmé, že rozmery asteroidu sú podobné, ako dĺžka olympijského bazéna. Ide teda o obrovský objekt, ktorý musel byť zaradený do takzvaného zoznamu rizík.

2023 DW predstavuje najväčšie riziko za posledné roky

Zoznam rizík podrobne opisuje objekty, nachádzajúce sa vo vesmíre, ktoré by v budúcnosti mohli zasiahnuť alebo ovplyvniť našu Zem. Experti nový asteroid zaradili na jednu z Turínskej stupnice, čo je metóda pochádzajúca z roku 1999 hodnotiaca riziko zrážky vesmírnych objektov so Zemou.

Turínska stupnica
Zdroj: Wikipedia / Looxix

Podľa zaradenia 2023 DW je jasné, že tento asteroid pre vedcov nepredstavuje žiadnu nezvyčajnú úroveň nebezpečenstva. Rovnako tak tvrdia, že pravdepodobnosť kolízie so Zemou je extrémne nízka.

Na druhej strane, v Turínskej stupnici sa dnes nachádza 1 448 iných asteroidov, ktoré môžu potencionálne ohroziť našu Zem. Planétka 2023 DW je však jediná, ktorá je hodnotená vyšším číslom, ako 0. Konkrétne ide o číslo 1 na stupnici od 0 – 10.

0,18 % šanca, že zasiahne Zem 

Ako dopĺňa portál NPR, podľa jeho informácií NASA odhaduje pravdepodobnosť zrážky asteroidu s našou zmenou na 1 ku 560, čo je o čosi menej, ako tvrdí The Guardian.

Pokiaľ by boli tieto výpočty pravdivé, v súčasnosti existuje zhruba 0,18 % šanca, že by tento asteroid dokázal narobiť nášmu svetu obrovské problémy. Naopak, stále máme približne 98,82 % šancu, že len potichu preletí okolo a všetci zostaneme v úplnom bezpečí.

Ku téme sa však vyjadril aj taliansky astronóm Piero Sicoli, ktorý pre CBS News prezradil, že šanca na dopad je podľa jeho výpočtov „len“ 1 ku 400. Dokonca vytvoril aj mapu, ktorá zobrazuje možné miesto dopadu tohto obrovského asteroidu.

Na Asteroid sa môžete pozrieť v 3D vďaka NASA Eyes

Asteroid 2023 DW
Zdroj: NASA Eyes

Pokiaľ sa chcete pozrieť na asteroid 2023 DW aj vy sami, po kliknutí na túto stránku sa dostanete na oficiálny web vesmírnej agentúry NASA, kde sa vám ukáže v nádhernom 3D zobrazení. Okrem iného si môžete na časovej ose posúvať predpovedanú polohu asteroidu.

Prečítajte si tiež  Nad Európou preletel ohnivý asteroid. Rozžiaril celú oblohu (+video)

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -