Koľko rokov už sleduješ Apple? Ešte žiadna firma nedokázala v technologickom svete to, čo dokázalo Apple a je jasné, že stopa, ktorú vo svete technológií zanechal, bude ešte dlho značne viditeľná a spoločnosti právom patrí titul najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Otázkou však je, či by ňou Apple ozaj bolo, ak by sa Steve Jobs nevrátil späť.
Vyhodený z vlastnej firmy
Sám Steve presvedčil Sculleyho aby prešiel do Applu zo spoločnosti Pepsi slovami: ,,Chceš navždy predávať sladkú vodu, alebo chceš zmeniť svet?“ Jobs si myslel, že Sculley je veľmi talentovaný na to, aby s ním viedol spoločnosť Apple. Prvé roky bolo všetko v poriadku, no neskôr sa ich názory začali rozchádzať a predstavenstvo vždy stálo na strane Sculleyho. Práve predstavenstvo nakoniec rozhodlo, že Steve bude musieť vlastnú spoločnosť po desiatich rokoch práce opustiť. O pár rokov neskôr však Jobs uvádza, že vyhodenie z Apple bola tá najlepšia vec aká sa mu mohla stať.
Steve ide zas meniť svet
Po tomto vyhodení sa Steve nevzdáva a stáva sa opäť začiatočníkom. Zakladá spoločnosť Next a predáva všetky akcie Applu. Peniaze z tohoto predaja investuje do svojej novej spoločnosti a taktiež do budúceho Pixaru, spoločnosti, ktorá stojí za animovanými filmami v podobe, v akej ich dnes poznáme.
Keď sa spojí kreativita s technológiou
Po strate svojej pozície sa Steve išiel prejsť s Alanom Kayom, bývalým zamestnancom Xerox PARC, neskôr zamestnancom Apple. Alan vedel, že sa Jobs zaujíma o skĺbenie kreativity a technológie, preto ho zoznámil s Edom Cattmullom, vedúcim počítačovej divízie štúdia Georga Lucasa – Lucasfilmu. Jobs bol nadšený z nápadu vyvinúť počítač, ktorý by bol schopný digitalizovať hraný film a dodať mu špeciálne efekty. Jobs sa taktiež snažil presvedčiť Sculleyho aby túto divíziu kúpil pre Apple, no ľudia z vedenia boli proti a navyše sa Jobsa snažili vyhodiť z Applu.
Jobs kupuje Lucasfilm za 5 miliónov
Steve bol nadšený z počítačovej grafiky a videl, že ľudia z Lucasfilmu sú miľovými krokmi vpred pri spájaní umenia a techniky. Lucas prežíval ťažké obdobie a povedal Cattmullovi, nech na štúdia nájde kupca. Jobs sa opäť prejavil ako vizionár keď vedel, že počítače budú v najbližších rokoch oveľa silnejšie a vďaka tomu bude silnejšia aj filmová animácia.
Preto Jobs ponúkol Lucasovi 5 miliónov dolárov plus ďalších 5 miliónov investícií. Nakoniec sa na predaji dohodli v januári 1986 tak, že Jobsovi prináleží 70% spoločnosti a zvyšok si rozdelí Catmull, Smith a 38 základajúcich zamestnancov. Jobs sa s Lucasom stretol len raz a ten ho upozornil, že zamestnanci majú záujem o animovanie filmov a nie o zostavovanie počítačov.
Pixar medzi ľudí
Zisk mal plynúť hlavné z hardwaru, Pixar zakúpil Pixar Image Computer. Prvými zákazníkmi boli grafici, animátori, ale uplatnenie si našiel aj v medicíne pri priestorovej grafike. Jobs tlačil ľudí z Pixaru taktiež aby zostrojili nízko nákladový počítač, ktorý chcel verejne predávať a taktiež otvárať predajne v mestách. Mal to byť nástroj pre kreativitu, niečo ako dnešný iPad pro. Steve veril, že kreatívni ľudia prídu na mnoho spôsobov, ako ho využiť.
Poklad menom Josh Lasseter
Animovanie filmov bolo v začiatkoch vedľajšia činnosť Pixaru. Vedúcim tejto skupiny bol John Lasseter, muž s anjelskou tvárou a perfekcionizmom. Práve John vyhral Oscara za film Lady and the Trap. Tento film bol ukážkou jeho talentu. Po skončení prijal ponuku pracovať v Disneyho štúdiach. Neskôr prichádza do Lucasfilmu v roku 1984. S Jobsom sa delil o nadšenie z grafického dizajnu. Jobs sa k Johnovi správal úctivo a skláňal sa pred jeho talentom.
Práve John stál za filmom Tin Toy, krátkom filme, ktorý vyhral v roku 1988 cenu akadémie a môžeme ho považovať za predchodcu Toy Story, ktorý John v roku 1995 aj režíroval. Kvôli písaniu scenára sa zapísal aj na spisovateľský kurz. Bol priam oddaný Pixaru, keď sám povedal Catmullovi: ,,Môžem ísť k Disneymu a stáť sa riaditeľom alebo zostať tu a písať históriu.“
Disney kupuje Pixar
Aj keď sa Jobs v 1996 vrátil do Apple, stále bol verný aj Pixaru. Najväčší zákazníkom spoločnosti bolo práve Disney. To v roku 2006 kúpilo Pixar Animation Studios za 7,4 miliardy dolárov. Do vysokých funkcí v Disney sa dostali John Lasseter a Ed Catmull.
Dnes by možno Apple nikdy nebol tým, čím je, ak by Steve nenabral skúsenosti počas rokov strávených mimo Apple, nestal sa opäť začiatočníkom a možno aj vďaka tomu je príbeh osobnosti Stevea Jobsa tak jedinečný. Príbeh o tom, ako sa z mladého a neskúseného biznismena, ktorý bol vyhodený z vlastnej firmy, stáva vizionár a jedna z najvplyvnejších osobností dejín technologického sveta.