Hyperloop je ďalším vysnívaným projektom Elona Muska, ktorý si dá sa povedať plní jeden sen za druhým. Najprv založil PayPal, neskôr spoločnosť Tesla, následoval vesmírny projekt SpaceX a najnovšie sa snaží vyvinúť revolučný spôsob dopravy, ktorý by dokázal za pol hodinu prejsť vzdialenosť z Los Angeles do San Francisca pri rýchlosti až 760 mph (1222 km/h). Jeho ďalší sen začína testovaciu fázu!
Hyperloop sa začína testovať!
Hyperloop začína naberať skutočné kontúry a to doslova. Elon Musk a jeho sen totiž dostal dôležité povolenie na to, aby mohol vybudovať až 5 míľ dlhú testovaciu dráhu pre cestovný prostriedok, ktorý by mohol nepredstaviteľnou rýchlosťou prepravovať ľudí z bodu A do bodu B.
Dráha slhá cca 8 kilometrov má byť postavená v doposiaľ plánovanej oblasti Quay Valley, ktorá sa má nachádzať medzi Los Angeles a San Franciscom. V tejto časti má žiť až približne 75 000 ľudí a autori projektu tvrdia, že už dnes vo veľkom hľadajú vhodne miesto, kade by mala trať Hyperloopu viesť.
Zatiaľ samozrejme bližšie okolnosti nie sú známe ale podľa tvrdení by mala začať výstavba 5 míľovej trate niekedy v polovici tohto roka a vraj každý, kto bude prechádzať po Kalifornskej diaľnici I-5, bude mať možnosť sledovať aktivity a snahu postaviť jeden z najrýchlejších spôsobov dopravy na svete! A ako to teda bude celé vyzerať?
Bude to vlastne pomerne jednoduché. Celý Hyperloop bude vlastne systém rúr, ktoré sa budú nachádzať niekoľko metrov nad zemou. V týchto rúrach nebude absolútne žiaden vzduch a ani trenie, vďaka čomu by mohli vlaky jazdiace v nich dosahovať rýchlosti až 760 míľ za hodinu čo je v prepočte 1222 kilometrov v hodine. Pokiaľ by vyšlo všetko tak ako má, zo San Francisca by sa do Los Angeles človek dostal len za 30 minút.
Celý tento ambiciózny projekt, ktorý predstavil sám Elon Musk ešte v roku 2013 má za sebou približne 3 roky vývoja a je pripravený na prvé testovanie. Na tomto spôsobe prepravy momentálne pracuje tím až 480 odborníkov z celého sveta a z tých najlepších spoločností sveta.
Nájdeme tu napríklad ľudí z leteckej spoločnosti Boeing, zo spoločnosti SpaceX či zo spoločností Nasa a Tesla. Zaujímavý je tiež spôsob výstavby. Najprv totiž treba preveriť pôdu v oblasti Quay Valley a následne zmapovať podrobne terén. Po tom prídu na rad drony, ktoré presne určia, kde majú byť postavené stĺpy nesúce obrovskú rúru.
Samozrejme projekt sa nepostaví za 2 dni a na jeho skutočnú podobu si počkáme ešte niekoľko rokov. Pokiaľ ale všetko vyjde, bude to jedna z najväčších revolúcií v preprave ľudí (či možno aj tovaru) vôbec. A čo ty, držíš chalanom, ktorí na projekte makajú palce alebo ťa nijako neohúril? 🙂