Spoločnosť Apple nie je známa len tým, že vyrába pekné a praktické produkty, ale tiež preto, že sa na ich predstavení vždy tak trochu pochváli, že sa dajú všetky plne recyklovať. Apple sa snaží zvyšovať úroveň životného prostredia a tiež lesov či prírody. Aby to však mohla urobiť, musí vedieť vyrobiť zariadenia, ktoré môže neskôr recyklovať. Vďaka Bloomberg vieme, ako tento recyklačný proces vyzerá!

Ako sa recykluje iPhone?

Každý iPhone sa dá recyklovať, Apple schválne svoje zariadenia vyrába z takých materiálov, aby ich mohlo po doslúžení opäť „rozložiť“. Tento proces sa nazýva recyklácia a jablkovej spoločnosti na to konkrétne slúži istá továreň v Číne. Práve sem prichádza obrovské množstvo zastaralých zariadení, ktoré už svoju púť dožili a momentánne potrebujú, aby ich niekto zničil.

Apple je pri recyklovaní naozaj prísny a náročný, spoločnosť vraj prevyšuje merítko priemyselnej recyklácie a zberu. Kým sa percentuálne bežne pohybujú spoločnosti ako napríklad HP či Microsoft niekde na úrovni 70%, Apple je až na úrovni 85%. To je jasný dôkaz, že Apple sa snaží urobiť niečo aj pre našu planétu. Navyše tieto veci skoro nikto nevie, takže sa tým nahlas nikde nechváli!

Proces recyklácie takých zariadení ako napríklad iPhone 3GS nie je vôbec taký jednoduchý, ako by si mohli mnohí myslieť. Je to vraj neuveriteľne komplexný kus výrobku a tak ho nie je najjednoduchšie recyklovať. Očividne ale recyklujú stále viac a viac, nakoľko spoločnosť v Číne zamestnáva cez 300 ľudí a plánuje otvorenie novej továrne v San Franciscu.

recyklácia - svetapple.sk

Samozrejme, nikto presne nevie, ako sa iPhony recyklujú, to je priemyselným tajomstvom. My ale vieme, že Apple na to ide presne opačne ako konkurenčné spoločnosti. Tie sa totiž snažia pri ničení zariadení zachovať každú možnú funkčnú súčiastku. Pokiaľ ide ale o recykláciu iPhonu, tak to vzhľadom na špecifický výrobný a recyklačný proces nie je možné.

Taktiež Apple dbá na bezpečnosť. Pokiaľ by prezradilo ako telefóny recykluje, mohol by to niekto vyskúšať doma a tak prísť k škaredému zraneniu, pretože v iPhone sa nachádzajú naozaj nebezpečné látky, pokiaľ sa s nimi manipuluje iným spôsobom na aký sú pôvodne určené. Zaujímavé je tiež to, že recyklačnú spoločnosť, ktorú Apple platí, aby ničila jeho iPhony, Apple tiež aj vlastní.

Recyklačný proces obsahuje obrovské množstvo krokov. Veľmi zjednodušene to funguje tak, že príde dodávka s iPhonmy, vyloží sa na pás, kde sa starostlivo zvážia a následne sa rozoberú na jednotlivé súčiastky, ktoré sú rozdrvené na prach. Tento prach potom putuje do iných spoločností, ktoré ho roztavia a vyrobia z neho nový materiál na nové využitie!

Prečítajte si tiež  Návod: Ako skryť názvy priečinkov v iOS?

iPhone recyklácia - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.