Súčasné Apple je už podstatne väčšia spoločnosť ako to Apple, pri ktorom sme mnohí vyrastali. Práve v týchto rokoch naberalo svoje prvé skúsenosti, úspechy či predávalo nespočetné množstvo dnes už ikonických zariadení. V tej dobe sme boli zo všetkého tak trochu „paf“. Produkty boli síce drahšie, no vyzerali ako z inej planéty, jednoducho sme ich milovali a vždy chytali do rúk s radosťou. Súčasné Apple ale nie je také, ako kedysi a my sme rozmýšľali, čo sa mohlo zmeniť.
Čo nám chýba na súčasnom Apple?
Možno sa nám zdá, že spoločnosť nie je taká inovatívna ako kedysi, a to môže byť prvý problém. Stále prináša nové technológie, ale jednoducho nie sú také fantastické, sú skôr tuctové. Napríklad 3D Touch či Live Photos. Obe technológie sú super a majú svoje pre aj proti. Obe technológie sú pomerne inovatívne, no človek si kvôli ním nový iPhone nekúpi.
Človek si v dnešnej dobe kupuje iPhone a mení ho za novší model predovšetkým kvôli tomu, že vie, že ten novší bude lepší a výkonnejší. Kedysi sme si ale produkty Apple kupovali preto, lebo mali niečo, hoci aj úplnu drobnosť, po ktorej sme úpenlivo túžili a tak sme si kúpili celý produkt. Spomínam si napríklad na iPad Nano predošlej generácie, ten bol predstavený ešte za Steva Jobsa.
Áno, hovorím presne o tom iPode Nano, ktorý mal tvar štvorca a maličký dotykový displej. Jeho dve hlavné výhody boli ale to, že bol jednoducho cool a všetci ho chceli mať (aj keď bol príliš drahý) a v našich očiach, hoci to je možno úplná hlúposť, sa nám páčila myšlienka, urobiť si z neho hodinky (žeby predchodca Apple Watch?). Stačilo si len zapnúť Applom prednastavený ciferník, dokúpiť remienok a človek mal hodinky od Apple vyrobené z iPodu.
Na tomto je proste vidno, že sa niekto v Apple hlbšie zamyslel, rovnako si spomíname, ako sme kedysi dávno túžili po iPhone 4s. Nie, nebol to výkon, čo nás tak ohúrilo, ale obrovský posun vo fotoaparáte a video s digitálnou stabilizáciou obrazu. Hoci dnešné 6S ponúka už 12mpx a optickú stabilizáciu, je to pomerne bežné. V roku 2011 ale iPhony neboli známe tým, že robia fantastické fotky.
Len tak mimochodom, tento fotoaparát s drobnými zmenami a vylepšeniami zotrval v iPhone celé roky. Nahradil ho až v roku 2015, 12mpx čip v iPhone 6S. Je teda jasné, kto odštartoval vlnu hashtagov #ZacheteneNaiPhone a podobne. Nech už je teda dôvod, prečo nie sme zo súčasného Apple úplne „paf“ akýkoľvek, odporúčame spoločnosti, aby tento dojem začala opäť na svojich zákazníkov vytvárať.
Je totiž mnoho iných spoločností, ktoré ponúkajú technológie, do ktorých sa jednoducho človek zblázni a chce ich aj keď vie, že by musel vymeniť iOS za Android. Ak Apple bude pokračovať v tomto trende, stane sa možno nudné a tuctové tak, ako mnohí iní výrobcovia smartfónov a to my v redakcií a určite ani nikto mimo nej nechceme!