Tvoj iPhone ti možno učaroval podobne, ako mnohým iným ľuďom. Začneš fotiť jednoduché veci, no napokon zistíš, že fotky by mohli vyzerať aj lepšie. Otázok o fotení môžeš mať mnoho, no s najprístupnejším spôsobom fotenia ti možno postačí poznať odpoveď na týchto pár.

5 otázok a odpovedí o fotení s iPhonom

Ak máš iPhone, určite si s fotoaparátom veľmi spokojný. Občas sa stane, že fotka je buď neostrá alebo rozmazaná, no všetko sa dá vyriešiť. Apple neustále pracuje skôr na vylepšovaní kvality fotoaparátu ako na pridávaní megapixelov, ktoré u konkurencie môžu byť až niekoľkonásobne vyššie a efekt je nulový.

Prečítaj si nasledujúce otázky o fotení s iPhonom spolu s odpoveďami a určite nám dáš za pravdu, že naučiť sa používať fotoaparát v iPhone je až neskutočne jednoduché.

1. Ako mám zoomovať bez toho, aby fotka bola stále relatívne ostrá?

Odpoveď je veľmi jednoduchá a logická. Mnoho ľudí robí chybu v tom, že ak chce odfotiť vzdialený objekt a potom mať krásnu ostrú fotku použije zoom. Nepatri medzi nich a zoom nepoužívaj. Prečo? Jednoducho preto, že narozdiel od fotoaparátov, kde je zoom optický (šošovka sa pohybuje), iPhone túto funkciu nemá, preto zoom funguje na digitálnom princípe. Zväčšuje jednotlivé pixely fotky a tým robí fotku neostrú.

Preto ti neodporúčame používať zoom v iPhone, pokiaľ nemáš iPhone 7 Plus. Odporúčame ti fotku odfotiť normálne, teda bez zoomovania a následne pri editácii v nástrojoch vo Fotkách v iOS 10  alebo iných aplikáciách fotku priblížiť na požadovaný záber. Vedz však, že ani v tomto prípade fotka nebude extrémne ostrá. Bude však vyzerať lepšie ako s použitím zoomu.

2. Ako mám čo najrýchlejšie zapnúť Kameru?

Stáva sa ti, že v jednom okamihu potrebuješ niečo veľmi rýchlo odfotiť a namiesto fotenia ti viac času zaberie odomknutie iPhonu alebo hľadania Kamery? Žiadny problém! V iOS 10 môžeš ku Kamere pristupovať priamo zo zamknutej plochy jedným potiahnutím plochy doľava. Kamera sa ti okamžite zapne a ty môžeš ihneď fotiť. Treba však povedať, že ku všetkým fotkám máš prístup až po odomknutí iPhonu. Bez odomknutia vidíš len tie fotky, ktoré si odfotil so zamknutým iPhone. Druhou možnosťou je zapnutie kamery cez Ovládacie centrum, potiahnutím prsta zdola ako pri odomknutom, tak aj pri zamknutom iPhone, ak má zapnutý prístup k Centru zo zamknutej plochy.

3. Kedy použiť blesk?

Áno, blesk je fajn, no nie vždy sa hodí. iPhony od modelu 5S majú tzv. TrueTone blesk, ktorý má dve diódy studenej a teplej bielej farby. Ten z teba pri fotení tváre neurobí vedúceho vápenky a farebný tón pleti bude prirodzenejší.

Prečítajte si tiež  iPhone má väčšie žiarenie ako Samsung! Tvrdia odborníci.

Blesk ktorý je v iPhone je však slabý na to, aby si fotil ďaleké objekty večer a už určite nie v noci. Jednoducho, svetlo z blesku sa k nim nedostane a ak áno, bude to len tmavá machuľa s vysokým šumom. Blesk sa hodí ak fotíš nejaké dokumenty, kde budú písmená pekne výrazné. Pri fotení jedla blesk tiež nie je najlepší nápad. Pri seflie samozrejme použi Retina Flash.

4. Ako pridať alebo ubrať „jas“ pri fotení?

Presne na toto slúži nástroj na ovládanie expozície v iOS 10, s ktorým môžeš regulovať svetlo pri fotení. Dávaj však pozor na príliš svetlé alebo tmavé zábery. Môže sa ti zdať, že je to zložité, no si na omyle. Je to super ľahké ovládať expozíciu (a tým aj jas) fotky s citlivým ovládačom. Stačí ak ťukneš napr. pri zaostrovaní na displej a posunieš ovládač (ikonka slnka) hore pre zvýšenie a dole pre zníženie.

5. Ako svoje fotky zálohovať?

Je to asi jasné. Stačí použiť zálohu na iCloud a zapnúť iCloud Fotoknižnicu. Záleží na tom, koľko fotiek spolu s videami v iPhone máš a akú kapacitu máš dostupnú. Výhodné je použiť 50 GB úložisko len na 0,99€/mesačne, takže tvoj obsah bude mať dostatok miesta na ukladanie. Samozrejme, môžeš použiť zálohovania od OneDrive, MEGA, Google Fotky, Roll a pod.

baner2_31

 iphone_3

Môže ťa zaujímať
- Reklama -