Na Instagrame sme už avizovali, že testujeme iPhone 11 a onedlho budeme testovať aj iPhone 11 Pro. Všetko v komplexných a dlhodobých recenziách. Dnes vám prinášame jeden malý poznatok, na ktorý sme prišli pri testovaní iPhonu 11. Vďaka tomuto prvku nepotrebujete iPhone 11 Pro.
Vďaka tomuto prvku nepotrebujete iPhone 11 Pro.
Možno ste zaznamenali fantastický test, pri ktorom sa porovnával iPhone 11 Pro a nový Samsung Galaxy Note 10+. Ten nás presvedčil o tom, že toto zariadenie má objektívy skutočne na úrovni. Okrem displeja a lepšej výdrže batérie je to v podstate posledný veľký rozdiel oproti klasickému modelu 11.
Ten má o šošovku na zadnej strane menej. Na druhú stranu ale Apple (podľa nás) odstránilo práve tú, ktorú používame menej. 2 násobný optický zoom je síce dobrý ale veľa ľudí ho príliš často nevyužíva. Dôvodom je napríklad to, že predmet zas až tak moc nepriblíži. Navyše iPhone 11 má prepracovaný režim portrétov, ktorý podľa nášho názoru funguje ešte lepšie ako na iPhone XS. Niektoré fotky, ktoré teda vyzerajú možno lepšie „nazoomované“ sa dajú vytvoriť aj na portrét.
K dispozícii máte navyše druhý objektív, ktorý je podľa nás lepší ako teleobjektív. Je to ten ultraširokouhlý. Svoje kvality neukazuje len pri vytváraní fotografii. To ako sa Applu reálne podaril ukazuje aj pri točení videí. Firma tu síce nepridala optickú stabilizáciu videa, no podľa recenzentov sa tá softvérová prakticky nedá rozoznať.
Mnohí sa rozhodujú na základe fotoaparátu
Toto je dôležitý údaj. iPhone 11 Pro má síce XDR Retina displej. Ten ale väčšina bežných používateľov ani len nerozozná od klasického LCD, ktorý je na iPhone 11. Navyše aj tento displej nemá vôbec zlé zobrazenie farieb. Problémom je skôr o málo menšie rozlíšenie, hrubé rámčeky okolo displeja a „čierna farba“, ktorá nie je z uhlov po tme taká čierna, ako na OLED (kde čierny pixel = vypnutý pixel).
Ďalší veľký rozdiel je výdrž batérie. tá sa v prípade modelu 11 oproti iPhonu XR posunula zhruba o 1 hodinku do plusu. iPhone 11 Pro/11 Pro Max ale prinášajú skutočne „extrémnu“ výdrž. Bavíme sa o 4/5 hodinách navyše. Na druhú stranu ale absolútne bez problémov dokážete vydržať s iPhonom 11 na jedno nabitie aj celý deň. Nebavíme sa pri tom o sporadickom používaní ale o normálnom priemernom či dokonca nadpriemernom zaťažení.
Čo teda ostáva je fotoaparát. Podľa toho sa ľudia v dnešnej dobe vo veľkej miere riadia. To, že jeho funkcie nevedia správne využívať je už druhá vec. Späť však k téme. Keby mal iPhone 11 širokouhlý objektív a teleobjektív, pravdepodobne by nás lákal omnoho menej. Kombinácia širokouhlého a ultraširokouhlého objektívu je ale úžasná a my ich oba používame s radosťou. Ako ste na tom vy? Privítali by ste radšej objektív s dvojnásobným optickým zoomom alebo ultraširokouhlý objektív tak ako je to teraz?