Apple je firma, ktorá na trhu nie je úplne krátko a za ten čas čo pôsobí, predstavila obrovské množstvo produktov. Raz darmo, 40 rokov je 40 rokov a počas éry, kedy v nej Jobs nepôsobil stihla predstaviť rôzne produkty. Tie boli síce zaujímavé, ale žiaľ nie pre zákazníkov. Oni ich totižto skoro vôbec nekupovali a zachránil to až Steve, keď sa v roku 1996 vrátil do firmy. Toto sú 3 zabudnuté produkty od Apple, ktoré v dávnych dobách ponúkalo, no ty o nich zrejme nevieš!

Apple QuickTake 100, 150 a 200

Apple bolo v 90-tych rokoch úplne iné ako dnes. Pár rokov potom, ako z firmy odišiel jej zakladateľ Steve Jobs totiž začala éra, kedy sa firme príliš nedarilo. Nebolo to preto, že by nemala dobré nápady, ale skôr preto, lebo nemala to správne vedenie a v Apple vyrábali úplne všetko. Keď hovoríme všetko, tak ozaj všetko, dokonca aj digitálne fotoaparáty, ktoré v tej dobe naberali na popularite. V roku 1994 Apple predstavilo QickTake 100. Bol to vôbec jeden z prvých digitálnych fotoaparátov, ktorý bol predstavený.

Dokázal uložiť 8 fotiek v rozlíšení 640×480 a pokiaľ si človek nastavil rozlíšenie 320×240, mohol spraviť až 32 fotiek. Foťák ponúkal napríklad aj také vymoženosti ako blesk či dokonca displej, problém bol ale v tom, že používatelia nemohli vymazávať jednotlivé fotografie, pretože displej bol veľmi strohý a rovnako tak aj jeho ovládanie. Verzia 150 bola vlastne len takým updatom a medzikrokom pred verziou 200, ktorá bola už úplne iná a podobala sa na dnešné fotoaparáty. QuickTake 200 sa vyrábala do roku 1997. Ponúkala napríklad možnosť SmartMedia kariet, ktoré mali v tej dobe 4-5mb. Okrem iného ponúkala aj veľa režimov na fotografovanie a podporu súborov ako JPEG a podobne.

Fotoaparáty sa ale zjavne dobre nikdy nepredávali, teda tie od Apple nie. Cena tiež nebola najnižšia, pohybovala sa na úrovni od $600-800, čo je naozaj veľa na danú dobu nehovoriac. Dnes Apple ale prichádza späť ku fotografií, je to síce len formou kvalitných čipov v iPhone, ale ľudia ich milujú. Ďalší fotoaparát teda najbližšie roky neočakávame.

Apple Pippin

Každý, kto vyrastal v 90-tých rokoch asi vie, že práve v tomto období začalo šialenstvo zvané PlayStation. Pravda, boli tu aj iné hracie konzoly, napríklad od Atari či dnes najväčší konkurent PlayStationu, Xbox. Väčšina predajov ale patrila Sony, to ponúkalo za výbornú cenu kvalitný výkon, dobrý ovládač a hlavne veľa hier. PlayStation 1 bol sen každého jedného chlapca, či dievčaťa. Počul si ale o tom, že v týchto časoch malo vlastnú hraciu konzolu aj Apple?

Prečítajte si tiež  24 ročný Newton vs. Nový iPad Pro 10,5"

Je to trošku prekvapivé, ale na tomto trhu to Apple v minulosti skúšalo tiež. Konzola bola predstavená v roku 1996 a jej predaj skončil rovnako ako predaj QuickTake 200, v roku 1997. Zrušil ju Steve Jobs. Jej názov znel Apple Bandai Pippin a v Amerike ponúkala iba 18 hier (v Japonsku to bolo až 80). Problémom možno nebolo ani tak to, že Applu sa v hernom priemysle nedarilo presadiť. Problém bol vo vysokej cene. Apple za hraciu konzolu pýtalo až $599 dolárov a tá ponúkala omnoho menej ako to, čo ponúkala v tej dobe konkurencia. Príbeh tohto zabudnutého produktu sa teda skončil po roku predaja a hoci Apple plánovalo minimálny počet predaných kusov na úrovni 100 000, podarilo sa ich predať len 42 000.

V roku 2006 bol tento nevydarený pokus o vstup do herného priemyslu z polovice 90. rokov označený 22. miestom v rebríčku 25 najhorších technologických produktov všetkých čias. To bolo celkom kruté hodnotenie, ktoré konzolu zaradilo medzi 3 zabudnuté produkty od Apple, o ktorých si možno nevedel.

Apple Pippin - svetapple.sk

Apple Newton

Apple Newton je jeden z mála produktov, o ktorom si už možno počul aj bez toho, aby si čítal oficiálnu biografiu Steva Jobsa, či videl nejaký film, kde o ňom bola zmienka. Apple totižto už v roku 1993 predstavilo dobového predchodcu iPadu, jedno z prvých PDA na svete, Apple Newton. Bol to taký praktický pomocník, ktorý okrem iného ponúkal aj dotykový displej, na tú dobu výkonný procesor. Vďaka sieťovým kartám bolo dokonca možné aj pripojenie na internet. Newton mal byť pôvodne predstavený ako kompaktný vreckový počítač, ale Apple sa bálo, že ohrozí predaje Macintosha, tak ho predstavili len ako akési príslušenstvo k vtedajším Macom.

Problém bol, ako sme už predtým uviedli, v cene. Newton stál v tej dobe až $699 a dovoliť si ho mohlo len málo ľudí. Bol to praktický pomocník, ale žiaľ nebol veľmi úspešný, aj keď spomedzi menovaných produktov bol asi najúspešnejší. Dôkazom toho je aj napríklad to, že ho Steve Jobs nezrušil hneď v roku 1996-1997, keď nastúpil do firmy, ale až v roku 1998. Na trhu sa držal teda slušných 5 rokov. Úplne nepopulárnym produktom teda nebol, ale určite to nebolo to najlepšie, čo kedy Apple predstavilo.

Dnes naň mnohí spomínajú ako na dobového predchodcu iPadu, ktorý Apple predstavilo v roku 2010, teda 17 rokov po príchode Newtona.

Prečítajte si tiež  Apple vyrábalo "tablet" už v 90-tych rokoch. Toto bol predchodca iPadu!

Newton - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.