Rozhodli sme sa ti priniesť trojdielny seriál, v ktorom ti ukážeme dobové fotografie, ktoré zachytávajú výstupy a pády spoločnosti Apple. Fotografie sú skutočne zaujímavé a oplatí sa ich vidieť všetky. Preto sa pohodlne usaď a poďme na to, toto je druhá časť!
Rok 1978 znamená pre spoločnosť veľmi veľa. Otvára svoju prvú skutočnú kanceláriu (do tej doby sa počítače montovali v garáži). Na fotografií nižšie môžeme vidieť prvých zamestnancov a zároveň produktovú líniu počítača Apple II.
Toto je laboratórium spoločnosti Xerox PARC, ktorá sa vo svete technológií preslávila napríklad vďaka laserovým tlačiarniam, prínosu počítačových myšiek a tiež sieťou Ethernet. V roku 1979 tu zavítali prví Apple inžnieri na trojdenný pobyt výmenou za 100 000 akcií Apple, odkúpených za $10 a podiel v spoločnosti!
V roku 1980 prichádza počítač Apple III, ktorý však bol len takým provizorným riešením, aby sa Apple zabezpečilo proti konkurencií od IBM a Microsoftu. Bol to počítač určený na podnikanie. V tomto čase už Jobs uvažoval iným smerom. Návšteva v Xerox PARC mu vnukla niekoľko dôležitých myšlienok, ktoré neskôr aplikoval v osobných počítačoch a posunula ich opäť iným smerom.
Návšteva v Xerox PARC presvedčila Apple v to, že budúcnosť osobných počítačov je práve v grafickom rozhraní pre používateľov (GUI) tak, ako ho poznáme dnes. Jobs mal teda očividne správne myšlienky!
Po niekoľkých rokoch sa Steve Jobs dostáva k vývoju ďalšieho projektu, ktorým je Apple Macintosh (vydaný v roku 1984). Bol to počítač, ktorý mal byť najviac používateľsky prívetivý. Mal jednoduché používateľské rozhranie a ovládal sa myškou. Okrem iného bol fantastickým nástrojom už v tej dobe napríklad pre profesionálnych dizajnérov. Jeho najväčšia nevýhoda bola ale cena. V súvislosti s neúspechom Jobs opúšťa Apple.
Jobs, chairman of the board of Apple Computer, and the new Macintosh personal computer following a shareholder’s meeting in Cupertino, circa 1984.AP Photo/Paul Sakuma
Môže ťa zaujímať