Spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta predala približne 13 % svojich akcií spoločnosti Apple v prvom štvrťroku 2024, pričom toto rozhodnutie bolo zverejnené počas uplynulého víkendu. Informuje o tom 9to5Mac.

Napriek tomuto výraznému odpredaju približne 115 miliónov akcií má dnes už 93-ročný Buffett naďalej pozitívne vyhliadky na budúcnosť spoločnosti Apple a plne jej dôveruje.  Počas výročného stretnutia spoločnosti Berkshire Hathaway v Omahe, ktorého sa zúčastnil aj generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, Buffett potvrdil svoju vieru v Apple.

Spoločnosť Apple priaznivo porovnal so svojimi ďalšími významnými investíciami, ako sú American Express a Coca-Cola, a označil ju za „ešte lepší podnik“.

Buffett investorov ubezpečil, že Apple zostáva základným kameňom portfólia spoločnosti Berkshire, a zdôraznil, že tento postoj by zmenila len výrazná zmena stratégie alokácie kapitálu.

Prečo Buffett predal 13 % akcii Apple? 

Predaj, ktorý znížil podiel akcii Apple spoločnosti Berkshire Hathaway na približne 790 miliónov v hodnote zhruba 135,4 miliardy dolárov, Buffett úplne nevysvetlil.

Naznačil však, že toto rozhodnutie bolo ovplyvnené strategickým krokom na zvýšenie hotovostných rezerv spoločnosti Berkshire, predovšetkým na daňové účely. Podľa expertov však môže ísť opatrenie reagujúce na aktuálne ekonomické prostredie v USA.

Tim Cook vyjadril hrdosť na to, že Berkshire naďalej investuje do spoločnosti Apple, a zdôraznil vzájomný rešpekt a výsadu, ktorú pociťuje, keď je Berkshire jeho akcionárom.

Buffett predaj akcií Apple v minulosti ľutoval 

Zaujímavé je, že Warren Buffett predal akcie Apple aj v roku 2020, pričom tento krok neskôr trpko oľutoval.

Napriek tomu však v roku 2023 znížil podiel akcii v spoločnosti Apple o cca 10 miliárd dolárov a teraz to urobil zas v oveľa väčšej miere

Ťažko v tejto chvíli povedať, čo týmito krokmi Buffett sleduje. Nechajme sa prekvapiť, čo nám ukáže čas.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  To snáď nie je možné: iPhone 15 má ďalší problém. Tentokrát súvisí so zvukom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.