Dlhodobo sa diskutuje o tom, či umelá inteligencia spôsobí, že bežní ľudia v rôznych sektoroch začnú prichádzať o svoje pracovné pozície. Tieto obavy sú samozrejme plne odôvodnené, veď AI je dnes na veľmi vysokej úrovni a v priebehu sekúnd zvláda činnosti, ktoré niekomu trvajú celé hodiny. Ako sa však píše v novej štúdii Accelerating AI Skills, jediné čo môžeme v tejto situácii urobiť je, že sa tomu prispôsobíme.

AI je totiž nástroj, ktorý vo veľa prípadoch nedokáže pracovať za nás, no na druhej strane dokáže navýšiť našu produktivitu, pokiaľ s ním vieme správne narábať. Zamestnávatelia v rôznych firmách sú si toho vedomí a presne preto sa očakáva, že v blízkej budúcnosti bude predstavovať kvalifikácia na prácu s umelou inteligenciou podobnú potrebu, ako napríklad vodičský preukaz.

Táto technológia môže totiž zvýšiť našu produktivitu pokojne aj o 49 % a to bez toho, aby sme sa pri práci viac namáhali.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

V súčasnosti ju až 73 % amerických používateľov považuje za prioritu, čo je vcelku extrémne číslo, keď vezmeme do úvahy, že takto pred rokom štandardné nástroje ako ChatGPT v podstate len začínali.

Výskum, ktorý hovorí za všetko 

Vyššie spomenutá správa sa opiera o výsledky výskumu, ktorého sa zúčastnilo až 3 297 zamestnávateľov a 1 340 organizácií. Tieto subjekty pochádzali z rôznych odvetví.

Spoločnosti predpovedajú, že do piatich rokov sa stane z umelej inteligencie akýsi pomyslený štandard, pretože sa dostane do väčšiny odvetví a bude sa dať využívať najrôznejšími spôsobmi.

Zaujímavé je tiež to, že hoci je umelá inteligencia najčastejšie spájaná so sektorom IT, v skutočnosti zamestnávatelia predpovedajú, že jej uplatnenia sa dočkáme aj v úplne iných oblastiach.

Spomenúť môžeme napríklad ľudské zdroje, marketing, podporu predaja, tvorbu rôzneho druhu obsahu a podobne. Taktiež sa bude AI činiť pri zlepšení komunikácie a nastavovaní rôznych druhov automatizácie.

Umelá inteligencia vás o prácu nepripraví. Ak budete šikovní, môžete vďaka nej zarábať viac

Umelá inteligencia
Zdroj: Bing AI (úprava redakcie)

To najzaujímavejšie na samotnej štúdii je asi to, akým spôsobom plánujú zamestnávatelia pristupovať ku pracovníkom, ktorí už s umelou inteligenciou vedia pracovať.

Keďže môže zásadným spôsobom zvýšiť produktivitu na pracovisku a tým aj zlepšiť výsledky, zamestnanci si môžu vďaka tejto technológii zarobiť viac.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo iOS 13.4 a ostatné systémy v prvej beta verzii pre vývojárov!

Na druhej strane, ale treba napísať, že spoločnosti zatiaľ netušia, aké schopnosti treba pri pracovníkoch, ktorí vedia narábať s umelou inteligenciou sledovať. Rovnako nie je jasné, aké by mohli absolvovať školenia. Na druhej strane, skoro 80 % opýtaných potvrdilo, že by chcelo zvýšiť svoju kvalifikáciu v oblasti AI. Uvidíme teda, ako sa to celé vyvinie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -