Dnes sa na internete objavila veľmi zaujímavá správa o tom, že Apple presúva výrobu kľúčových produktov Taiwanu. Doteraz sa nachádza produkcia z drvivej väčšiny v Číne. Udalosti, ktoré sa ale udiali za posledný rok ukazujú, že to nie je úplne ideálne. A nie, nie je to len kvôli koronavírusu, ktorý k tomu všetkému samozrejme prispel.

AirPods, Apple Watch a iPad budú vyrábané v Taiwane.

Apple už aj dnes pôsobí v Taiwane. Má tu svoje výskumné laboratória a tak isto dodávateľov, ktorí sa budú po novom starať o väčšie množstvo produktov, ako doteraz. Dôvod je ten, že Cupertinsky gigant potrebuje trochu „rozhodiť siete“.

Firma vyrába v Číne svoje zariadenia už od nepamäti. Samozrejme, výrobné závody sa nachádzajú aj v USA, Indii, rôznych ázijských krajinách a prakticky po celom svete. Skoro všetká (hlavná) produkcia ale aj tak pochádza práve z Číny.

To sa kompetentným za posledný rok značne vypomstilo. V prvom rade to bola minuloročná obchodná vojna (USA vs. Čína), na ktorú doplatili všetci, ktorí vyrábajú v tejto krajine. Apple v tomto prípade čerpalo rôzne výhody od americkej vlády, ale aj tak sa schyľovalo k masívnemu zvýšeniu cla napríklad na iPhone a ostatné produkty. To by behom krátkeho času urobilo Cupertinskému gigantovi miliardové škody.

Druhým dôvodom, prečo sa snaží výobu dostať aj mimo Čínu je samozrejme príkladná situácia z posledných dní. Koronavírus ochromil celú krajinu, ktorá zrazu prestala vo svojich továrňach vyrábať, no a to bol obrovský problém.

Apple chystá 12" iPad Pro. Doraziť má s trojicou fotoaparátov a výkonným procesorom.
AirPods, Apple Watch a iPad budú vyrábané v Taiwane

Veľmi zlú situáciu momentálne neprežíva iba Apple ale všetky technologické spoločnosti, ktoré tu produkujú svoje zariadenia. Každopádne práve koronavírus pekne ukázal, že spoliehať sa len na jednu krajinu môže byť v určitých (politických alebo bezpečnostných) situáciach nebezpečné, preto sa to teraz mení.

Ako sme už naznačili v nadpise, výroba AirPods, Apple Watch a iPadu sa pomaly presúva do Taiwanu. Samozrejme, že to neznamená akúkoľvek stratu kvality produktu ani nič iné. Apple si bude dávať pozor na to, aby boli dodržiavané všetky prísne stanovené štandardy. V podstate sa teda vymení iba krajina pôvodu. To však našťastie nič neznamená. Netreba sa teda ničoho obávať.

AirPods, Apple Watch a iPad bude vyrábaný v Taiwane. Na Čínu sa nedá spoľahnúť.
AirPods, Apple Watch a iPad budú vyrábané v Taiwane
Prečítajte si tiež  Apple použije v iOS 17 umelú inteligenciu, vďaka ktorej zavedie túto prevratnú novinku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.