Ako píše prestížna agentúra Reuters, spoločnosti Apple a Amazon boli v stredu v protimonopolnej žalobe obvinené zo sprisahania s cieľom zvýšiť ceny iPhonov a iPadov odstránením takmer všetkých ostatných predajcov nových Apple produktov z oficiálnej internetovej stránky amazon.com.

Nová hromadná žaloba, ktorá bola podaná na federálnom súde v Seattli namieta proti dohode, ktorá nadobudla platnosť ešte v januári 2019 a podľa ktorej spoločnosť Apple poskytla spoločnosti Amazon zľavy až do výšky 10 % na svoje produkty.

- Reklama -

Na tom by nebolo nič zlé, keby tak neurobila výmenou za to, že Amazon umožnil, aby na jeho platforme zostalo len sedem z pôvodných 600 predajcov Apple produktov. Toto sa pochopiteľne nepáči podnikateľom.

Reklama

Týmto krokom sa podľa žaloby stala spoločnosť Amazon dominantným predajcom nových iPhonov a iPadov na trhovisku, ktoré sama prevádzkuje.

Zľavy na Apple produkty vo výške 20 % dnes na Amazone neexistujú 

Aj vďaka tomu sa ceny zvýšili celkovo o viac ako 10 %, zatiaľ čo spoločnosť Apple stabilizovala ceny, ktoré si účtovala v maloobchodných predajniach. Žaloba dodáva, že zľavy vo výške 20 % alebo viac, ktoré boli kedysi bežné, dnes na Amazone prakticky neexistujú.

Spoločnosti Apple a Amazon žiaľ bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár. Spoločné príjmy z predaja produktov spoločností Apple so sídlom v kalifornskom Cupertine a Amazon so sídlom v Seattli presiahli v treťom štvrťroku tohto roka čiastku 125 miliárd amerických dolárov.

Stredajšia žaloba sa zameriava na obyvateľov žijúcich v USA, ktorí si od januára 2019 kúpili nové iPhony a iPady na Amazone. Požaduje pre nich bližšie nešpecifikované trojnásobné odškodnenie, náhradu škody a ukončenie údajného tzv. skupinového bojkotu oboch spoločností. Uvidíme teda, či sa niečo z toho podarí vybojovať.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -