Ako píše prestížna agentúra Reuters, spoločnosti Apple a Amazon boli v stredu v protimonopolnej žalobe obvinené zo sprisahania s cieľom zvýšiť ceny iPhonov a iPadov odstránením takmer všetkých ostatných predajcov nových Apple produktov z oficiálnej internetovej stránky amazon.com.

Nová hromadná žaloba, ktorá bola podaná na federálnom súde v Seattli namieta proti dohode, ktorá nadobudla platnosť ešte v januári 2019 a podľa ktorej spoločnosť Apple poskytla spoločnosti Amazon zľavy až do výšky 10 % na svoje produkty.

Na tom by nebolo nič zlé, keby tak neurobila výmenou za to, že Amazon umožnil, aby na jeho platforme zostalo len sedem z pôvodných 600 predajcov Apple produktov. Toto sa pochopiteľne nepáči podnikateľom.

Reklama

Týmto krokom sa podľa žaloby stala spoločnosť Amazon dominantným predajcom nových iPhonov a iPadov na trhovisku, ktoré sama prevádzkuje.

Zľavy na Apple produkty vo výške 20 % dnes na Amazone neexistujú 

Aj vďaka tomu sa ceny zvýšili celkovo o viac ako 10 %, zatiaľ čo spoločnosť Apple stabilizovala ceny, ktoré si účtovala v maloobchodných predajniach. Žaloba dodáva, že zľavy vo výške 20 % alebo viac, ktoré boli kedysi bežné, dnes na Amazone prakticky neexistujú.

Spoločnosti Apple a Amazon žiaľ bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár. Spoločné príjmy z predaja produktov spoločností Apple so sídlom v kalifornskom Cupertine a Amazon so sídlom v Seattli presiahli v treťom štvrťroku tohto roka čiastku 125 miliárd amerických dolárov.

Stredajšia žaloba sa zameriava na obyvateľov žijúcich v USA, ktorí si od januára 2019 kúpili nové iPhony a iPady na Amazone. Požaduje pre nich bližšie nešpecifikované trojnásobné odškodnenie, náhradu škody a ukončenie údajného tzv. skupinového bojkotu oboch spoločností. Uvidíme teda, či sa niečo z toho podarí vybojovať.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Apple pridalo nové 2TB iCloud úložisko za 19,99€/mes
Môže ťa zaujímať
- Reklama -