Mobilné operačné systémy iOS a Andorid v podstate “zožrali” všetku konkurenciu s Windows Phone a podobne. Nastal tu ale problém. Navzájom na seba nemajú šancu nakoľko skupina používateľov je v oboch prípadoch absolútne odlišná. Presne preto treba robiť ťahy, pomocou ktorých sa dajú efektívne ukradnúť používatelia jednej skupine a pretiahnuť ich do druhej. Andorid vraj zájde poriadne ďaleko.

Podobný vzhľad

Ako najlepšie získať konkurenciu? Treba ju predsa odkopírovať. V tomto prípade to bude skutočne vážne. Podľa agentúry Bloomberg vraj spoločnosť Google zájde až tak ďaleko, že skopíruje dizajn operačného systému iOS a jeho používateľského prostredia. Podľa nej by mal byť tým spôsobom používateľsky prívetivejší a tak by mal umožniť jednoduchšiu cestu pre používateľov iOS, ktorý už ale iPhone nechcú používať. Krutým krokom má byť aj fakt, že novinka bude pripravená pre telefóny s výrezom na biometrické senzory podobne, ako to má napríklad iPhone X.

- Reklama -

V Google očividne stratili akúkoľvek kreativitu a aj takýmto krokom chcú donútiť výrobcov smartfónov aby kopírovali dizajn Apple. To by malo mať za následok priaznivejšie predaje a to zasa priaznivejšie zisky. Samozrejme, profitovalo by z toho aj samotné Google. Otázne ale ostáva, či je to fér cesta. Apple prišiel s výrezom (ktorý bol len tak mimochodom používateľmi Andoridu dosť odsudzovaný) preto, lebo sa chcelo odlíšiť od nudných dizajnov, ktorý majú všetci ostatní výrobcovia bezrámčekových displejov a tým sa produkty od seba prakticky nedajú odlíšiť.

Rivalita a boj budú ešte o čosi vážnejšie. Postará sa o to najmä Android - svetapple.sk
Rivalita a boj budú ešte o čosi vážnejšie. Postará sa o to najmä Android – svetapple.sk

Drahá technológia

Na druhú stranu treba ale podotknúť jednu veľmi dôležitú vec. Tieto výrezy by tu boli predovšetkým pre technológie s biometrickými senzormi. Ako ale vieme, samotné Apple má v súčasnej dobe problémy s jej výrobou, nehovoriac o desiatkach čínskych výrobcoch. Navyše je aj dosť nákladná. Veľa telefónov s Andoridom je lacné preto, lebo neponúka to najnovšie a najlepšie, čo ponúkať môže. Veľa z nich má síce osvedčené technológie ale často krát aj 3-4 roky po ich predstavení a to je jednoducho v prípade elektroniky neuveriteľne dlhá doba.

Ak sa teda napríklad Face ID začne dostávať aj do lacnejších produktov s Andoridom, ktoré by mali teoreticky záujem kopírovať Apple, pravdepodobne si na to niekoľko rokov počkáme. To ale znamená, že Apple už bude v tých časoch niekde úplne inde. Otázkou tiež ostáva, či by niekto používajúci iOS, kto túži po zmene chcel práve Android, ktorý by veľmi iOS pripomínal. To by si asi skutočne moc nepomohol. Uvidíme ako sa to celé vyvinie, budeme to sledovať, každopádne majú inžinieri s Andoridom odvážne plány. Len aby mu tým ale viacej neublížili ako pomohli. Predsa len každý operačný systém používame radšej pre niečo iné. Ak budú rovnaké, budeme chcieť originál, teda iOS!

Žeby budúci typický Android smartfón? :) - svetapple.sk
Žeby budúci typický Android smartfón? 🙂 – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here