Apple je firma, ktorá svoje služby vždy rozširuje predovšetkým v Amerike. Je to preto, že firma je práve pôvodom z USA a v krajine má vybudovanú fantastickú infraštruktúru. Nejde len o obchody Apple Store, ktoré sú tu veľmi časté na každom rohu, ale aj o kancelárie či napríklad dátové centrá. Tie však musia poháňať aj napríklad Európu, nakoľko tu zatiaľ nič podobne nemáme. To ale neznamená, že nebudeme mať, práve naopak.

Nové data centrum v Írsku

Dátové centrá nájdeme po celom svete. Spoločnosti ich vo veľkom stavajú predovšetkým preto, aby sprístupnili svoje služby v čo najviac krajinách a tiež preto, aby tieto služby fungovali rýchlejšie, spoľahlivejšie a nemali žiadne výpadky. Presne toto sa pomerne často so službami Apple stáva u nás v Európe. Apple tu žiadne dátové centrum nemá a všetko sa ťahá z Amerických serverov. To ale logicky pre neustále väčší a väčší dopyt Európskych zákazníkov po jablkových produktoch nemôže trvať do nekonečna a Apple musí urýchlene začať stavať dátové centra aj tu.

Prvé plány na to boli ešte jeden a pol roka dozadu. Vtedy sa malo začať stavať dátové centrum v Írsku. Problém bol ale v tom, že Applu sa na výstavbu obrovského komplexu nepodarilo získať povolenie. Výstavba by totižto znamenala zmenšenie počtu parkovacích miest, zelene, stromov, problémy s káblami a podobne. Nakoniec sa ale v Apple zrejme podarilo niečo s týmto problémom urobiť a výstavba dátového centra práve začína. Nebude jediné, Apple má už v pláne aj ďalšie centrum ale zatiaľ o ňom nevieme vôbec nič. Dokonca ani to, kde sa bude nachádzať.

DAtacentrum - svetapple.sk

Nevieme, kedy bude Írske dátové centrum hotové a kedy sa spustí jeho prevádzka, ale práce na jeho výstavbe by sa mali začať už niekedy teraz. Apple ešte zrejme dolaďuje posledné zmluvy. Predsalen asi nie je úplne jednoduché postaviť obrovské dátové centrum. Takéto centrum by malo slúžiť po dobu približne 10-15 rokov. Spoločnosť si tvrdo zakladá na tom, aby bolo centrum čo najviac ekologické, a tak bude bežať naplno z čisto obnoviteľných zdrojov. Postará sa o zlepšenie online služieb Apple v Európe a my sa na to veľmi tešíme.

Celý projekt mešká už 1,5 roka, prvé úvahy sa začali objavovať ešte začiatkom roka 2015, no dodnes neboli žiadne oficiálne správy až na túto. Uvidíme, ako to bude vyzerať, výstavbu budeme určite sledovať a o novinkách ťa podrobne informovať. Medzi tým možno začne aj výstavba ďalšieho dátového centra, uvidíme.

Prečítajte si tiež  iPhone XI bude takýto. High-end od Apple dostane 3 fotoaparáty.

apple - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.